Nahrajte fotku z vášho zariadenia

S čím fotiť?

Prvý krok je výber aparátu. Musíme si dobre rozmyslieť, že akú sumu mienime na to vynaložiť a aké máme skúsenosti. Veľa ľudí si myslí, že rozhodujúca je značka, alebo reklamné slogany o množstve megapixelov. ...nie je tomu tak. Foťák si vyberieme podľa svetelnosti jeho objektívu. Budeme vychádzať z nezrkadloviek, kompaktov, lebo pre začiatok je to určite lepšie riešenie aj na pochopenie základov, ako aj finančne, ale svetelnosť sa samozrejme týka všetkých objektívov. Čo je svetelnosť? Svetelnosť je množstvo svetla dopadajúca cez objektív na snímač. Kvalitné pevné /nezoomové/ objektívy majú svetelnosť 1,4 a 1,8, to znamená, že kladú minimálny odpor svetlu, číže čím nižšie číslo, tak v princípe tým kvalitnejší objektív. Najvyššia svetelnosť sa udáva v hodnote okolo 1, čiže pri určovaní svetelnosti sa vychádza z tohto čísla. Samotný údaj nájdete na objektíve, napríklad f/2.8, 1:2.8, f/3.5-4.5, 1:3.5-4.5. Tam, kde sú dva údaje, čiže napríklad 3,5-4,5 znamená, že zoomovaním sa ten údaj zvyšuje, čo v praxi znamená, že väčší zoom, nižšia svetelnosť. Niektoré nezrkadlovky, ultrazoomy, majú objektívy so svetelnosťou 2,8 /čo znamená, že je to výborné/ po celom rozsahu zoomu. Medzi špičku patria panasonicy rady FZ. /momentálne je na trhu FZ 200/ Tieto modely sa vyrábajú aj pod značkou Leika /Leika V Lux/ a verte mi, že rozdiel je iba v cene. Sú to totožné modely, len s iným názvom. Aj s malými a relatívne lacnými foťákmi sa dá dobre fotiť, ľudia si zvyčajne myslia, že fotia zle preto, lebo nemajú Canon, Nikon a či Pentax. Nie je tomu tak, najčastejším dôvodom je nevedomosť. Nezávisle na značke si stačí nastaviť prednastavenú scénu, ako šport, krajinka, portrét a podobne a už dosiahnete dobré, dokonca za istých podmienok skvelé výsledky.....na rozdiel od automatiky, ktorú používa veľmi veľa ľudí a je to najhoršie riešenie. Začiatočník dosiahne rozhodne lepšie výsledky s kompaktom, ako so zrkadlovkou, ktorá je okrem iného aj finančne náročná. V reklame, alebo aj v obchode vám neprezradia, že model v akcii, ktorý má dva setové objektívy vlastne preplatíte, lebo po čase zistíte, že potrebujete lepšie objektívy a tie zvyčajne stoja viac, ako samotné telo aparátu. S kvalitným objektívom na kompakte /napr. 24 zoom/ nafotíte pravdepodobne lepšie ako s obyčajným setovým objektívom na zrkadlovke, ktorý má nízku svetelnosť.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
pterodaktyl

Ahoj, áno...a ten princíp je v podstate rovnaký. Funguje to ako oko.

galileo

Len na doplnenie úplne zjednodušené vysvetlenie : ľudské oko má svetelnosť v hodnote 1.

pterodaktyl

Iste, učia...ja som už inde písal, že nech mi pokročilejší fotografi prepáčia, že sa to snažím písať "lopatisticky" naozaj pre niekoho, kto o tom nemá ani šajn a fotí na automatiku. Tu to má zmysel, lebo sa tu zišli všetky kategórie, deti, profesionáli, dlhoroční amatéri, mamičky na materskej....Vychádzam zo seba, že aké som mal problémy a ko som zháňal informácie, preto som sem napísal pár odstavcov na tú tému. Svetelnosť je téma, o ktorej by sa dala napísať hrubá učebnica, ja samozrejme uvítam akékoľvek doplnenia, pekný deň želám..:)

iygor

OK, veď som to len doplnil... mimo toho si nemyslím že je to zložité pochopiť, zlomky sa učia na základnej škole...

pterodaktyl

Pre začiatočníka sú odborné výrazy ako aj rovnice zbytočné, vlastne kontraproduktívne, lebo sa v tom akurát stratí. Pre neho je dôležité, aby pochopil, že čo je to, ktoré označenie, údaj.

pterodaktyl

Ahoj, ja sa toto snažím vysvetlovať začiatočníkom, aby pochopili princíp....teraz som si pre zaujímavosť vygooglil aj svetelnosť objektívu na wikipédii a je tam napísané v podstate to isté, čo som sem aj ja dal.

iygor

Len na upresnenie a doplnenie: "Najvyššia svetelnosť sa udáva v hodnote okolo 1, čiže pri určovaní svetelnosti sa vychádza z tohto čísla." - nie je správne vysvetlenie. Svetelnosť je pomer ohniskovej vzdialenosti a priemeru optickej sústavy. Z toho sa dá ľahko vysvetliť, prečo lacnejšie zoomy menia svetelnosť pri zoomovaní: pretože je veľkosť otvoru optickej sústavy rovnaká, ale mení sa ohnisková vzdialenosť. Zoom objektívy s konštantnou svetelnosťou (f=2,8 alebo f=4) sú konštrukčne zložitejšie, musia pri zoomovaní nielen meniť ohnisko, ale aj veľkosť otvoru optickej sústavy. Je možné skonštruovať aj objektív so svetelnosťou nižšou ako 1, príklad: Planar 50/f0,75: http://petapixel.com/2013/08/05/zeiss-f0-7-you-can-now-rent-two-of-the-largest-aperture-lenses-ever-made/

jully

Krásne foto, ďakujem za zrozumiteľný koment, teším sa na ďalšie.

hasič

Ďakujem za poučný koment, Fajné foto!

Karol

pekné

Sabina-Fojtíková

Nádhera.

flora

*****

silvia.kordosova

veľmi pekné, jemné

whitehill

OK

Ján-K.

Pekná fotečka, Tonko! A aj pekne napísané!

HA-306

dobrý koment mam ultrazoom CANON POWERSHOT SX60HS hlavne na fotenie wild foto a -,,, ano zrkadlovkov a drahími objektívmi sa da lepšia kvalita ale kto ma napr.1500E len tak pre zabavku na fotenie???

Inkognito

milene foto +++++

alentica

veľmi pekné

Sykorka

+++

Copaty

+++

Gabson

supeeeér

kajka

Hm,takže mám celkom dobrý foťáčik ...:) foto pekné,ako vždy...

duzo

Všetko fajn.

batles

Super.

Ludmar

veľmi pekný obrázok

P-1956

je to krásne foto...