Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Neznáme Slovensko

Malebný kraj ukrýva románsko - gotický kostolík z konca XIII. storočia s hodnotnú freskovú výzdobu zo začiatku storočia XV.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
ZdenkoIveta

@YeTee myslíš, to je fajn. Ale domnienka je nesprávna. Chudák root, že sa zapojil, bude odteraz Zdeno aj jemu kaziť vzduch na profile?

YeTee

@Iveta-Zdenko myslím, že ste našli svojho @ZdenkoIveta 😉

root-64

Ešte raz, aby to pochopili všetci a ako študijný námet, v tomto prípade nejde o chromatickú aberáciu, ale o difrakciu. howgh /dohovoril som/

root-64

Nemáš za čo...

root-64

Korekciu expozície by som použil najmä preto, že pri danom WB (vyvážení bielej) ktoré používaš dochádza k vypaľovaniu svetlých plôch... Teda aby som to zhrnul, fotografia je zle odfotená - môj názor - príliš zaclonené, riašil by som WB (aj dodatočne v RAW) a pri fotení aj korekciu expozície.

root-64

Niečo ťa naučím. Pokúsim sa to vysvetliť jednoducho. Každý fotograf často bojuje s hĺbkou ostrosti, chce ju čo najväčšiu a chce zároveň aby fotografia mala čo najlepšiu kresbu. Hĺbka ostrosti a aj kresba sa zlepšuje zaclonením (väčšia clona) - ale pozor, len po určitú hranicu! Každý objektív ako optické zariadenie má svoje clonové číslo, kedy podáva najlepší výkon. Každý naozaj fotograf vie, kde táto hranica jeho objektívu je. V drvivej väčšine bežných objektívov sa pohybuje v malom intervale okolo f9 (povedzme od f6,4 do f11)... Za touto hranicou sa dosť prudko začínajú prejavovať optické chyby - aj tá o ktorej hovorí zdenkoiveta ... Volá sa to DIFRAKCIA a ide o to, že veľkou clonou urobíš malú dierku cez ktorú musí dopadnúť svetlo na plochu snímača. A čím je tá dierka menšia, tým to svetlo ide šikmejšie a dochádza k tomu že začínaš zaznamenávať svetelné spektrum - pomer farebných zložiek, z ktorého sa to dopadajúce svetlo skladá (primitívne povedané "dúhu") To najviac poznať na kontrastných hranách. Okrem toho dochádza vplyvom zväčšovania uhlu pod ktorým svetlo dopadá na chip (film) aj ku znižovaniu kresby. Teda celkovo klesá kvalita obrazu! Podľa toho čo vidím, si clonové číslo, kedy tento tvoj objektív pracuje najlepšie zdvojnásobil :-) Okrem toho ako fotograf už by si mal konečne naučiť používať aj korekciu expozície. Určite by som v tomto prípade použil -0,5 až -0,7 EV :-)

ZdenkoIveta

@harmonika138 Ako povieš :)

harmonika138

@ZdenkoIveta -nevymýšľaj si. Žiadna chromatická vada tam nie je. Okrem iného vada sa prejavuje hlavne v protisvetle a toto je fotené po svetle. Rovnako by musela byť aj na listoch a tam tiež nie je. Prajem dobré svetlo !

ZdenkoIveta

@YeTee Kde sa láme stena v pravom uhle prakticky v strede fotky je jasne vidieť chromatickú aberáciu, vzhľadom na vysoký kontrast medzi tmavou časťou steny v tieni a nasvietenou stenou je to bežný nedostatok prakticky každého skla (niektorého viac, niektorého menej). V tvojom prípade ti tá hrana steny ide do oranžova. V skutočnosti je nažltlá. Dá sa to pomerne jednoducho a slušne ostrániť postprocesom, tutorialov je na youtube požehnane, aj také na 2-3 minútky. Do budúcna sa to môže hodiť.

golopeter

Veď to je z Nokie, zavesená na balkóne a ešte čakala kým si tam sadne aj s exifom, vedče.

YeTee

Chromatická aberácia, hmm ... vytiahol si ťažký kaliber😉Ja len, aby som si bol istý, že hovoríme o tom istom: - ad1) prejavuje sa na okrajoch častí snímku s vysokým kontrastom (čo prechod svetla a tieňa na stene bude asi ťažko) - ad2) prejavuje sa hlavne na okrajoch snímku (okraje budovy sú v podstate v strede a tiež som snímok orezával) - ad3) najčastejšie sa vyskytuje pri dlhých ohniskách (čo 16 mm iste nie je) - ad4) vyskytuje sa pri veľkých otvoroch clony ( čo f/18 rozhodne nie je) - ad5) zvýrazňuje sa veľkým zväčšením (1500x1000 pix je vhodný tak maximálne na magnetku)😉A prosím ťa, nevyťahuj kvalitu objektívu 😂🤣😂

ZdenkoIveta

@YeTee Je jasné, že si tam z nejakého dôvodu nešiel za ideálneho svetla, tak by som si minimálne v post procese poriešil chromatické aberácie na rohoch budovy, kde svetlá časť fasády prechádza do zatienenej. Jemne to ťahá oči.

YeTee

@ZdenkoIveta pokojne vytkni a hlavne mi ukaž, ako sa to dá 🙂 Vsetky potrebné informácie máš. Nehanbim sa za to, ze viem čo, kde a čim fotím. Je to lepšia ochrana pred podvodníkmi, ako vodoznak cez celú fotku 😘

ZdenkoIveta

Tejto fotke by sa dalo všeličo vytknúť, ale jedno nie. Popisy. Plnohodnotná informácia k fotke je na nezaplatenie.