Nahrajte fotku z vášho zariadenia

BA, Most SNP, apríl 1974

Tesne po sprístupnení verejnosti. Bol otvorený až v máji, pretože sa dokončovala príjazdová cesta z petržalskej strany a aj samotný most. Po petržalských panelákoch ešte nebolo ani stopy. Výstavba Petržalky začala práve až po otvorení mostu SNP. Takže za tých 36 rokov sa toho hodne zmenilo ...:-) Dávam pre Konvalinku a ostatných, ktorí majú radi historické fotky z filmov pre pamatníkov...:-) Tak snáď vykopávkou poteším a možno aj vyvolám spomienky! Však aj to je účel fotiek, že? Pekný zbytok víkendu všetkým! Údaje: Asahi Pentax Spotmatic, objektív Super Takumar 1,4/50, film Eastman Kodak, negatív, 21 DIN (100 ASA), filmový skener je v exife

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
Jofo

+++++

Ján-K.

Ďakujem Vám! Mám radosť, že fotka potešila a vyvolala spomienky! Však to bol koniec-koncov jej účel! Jožko Dostál: Nuž ono holt v živote platí, že odriekaného chleba najväčší krajec ...:-)))

Jozef-Dostál

Janko fajn, že si to sem dal. Vtedy som sa smial, že by bola sranda, keby som ráz v Petržalke býval. Nevedel som si to predstaviť a dne tu žijem a zdá sa mi to už veky.3ň Fajn že si pripomenul, aká to bola drina vtedy fotiť na farbu, drahé a pracne. Narobil som sa toho. Boli to aj nervy či to bude schopné tlač. Ďakujem za pripomenutie.

DUDIS

kam sa hrabeme.. my sopliaci..

milkafoto

gratulujem k výberu. Veľa sa popísalo. Ja iba - nenarodila som sa tu, no je to MOJE MESTO. Nedám naň dopustiť.

fofa

Pekná fotečka-G..., už si nepamätám rok ale sedel som v tom lietajúcom tanieri!

konvalinka

a gratulka k topke i k výberu :-)

hasič

Blahoželám k výberu na dnes!

TRA

♥ gratulka k výberu

konvalinka

a komu by sa nepáčila? tá úmorná práca stála zato! my, pamätníci si všetko z tých čias pamätáme, škoda starého podhradia, synagógy, toho chaosu pri stavbe mosta... no ale čo sa dá už teraz robiť? ďakujem, fotečko potešilo :-) túlala som sa v tých super mrazoch po lúkach na Liptove a tak, veď nakukni :-)

Ján-K.

Ďakujem za návštevu, kuky a krásne komenty! Urobili ste mi nimi veľkú radosť! Som naozaj rád, že sa Vám fotka páči!

Joe

"G"

petervelky

pekné...

Marfin

velmi dobra historicka foto :)

iygor

vydarená fotka, dobrý sken, prekvapila maTK

helka

blahoželám k TOP

Ján-K.

A pre lucca-perry: Ten chlápek v uniforme bol podľa všetkého pohraničník

Ján-K.

Ďakujem Vám všetkým za návštevu a krásne komenty! Som naozaj veľmi rád, že sa Vám fotka páči a že vyvolala aj spomienky. Ako som napísal už v úvode, aj to je účel fotiek a myslím, že jeden z hlavných! Práve preto vonkoncom neľutujem toho času, ktorý som strávil jej skenovaním a úpravami. A verte mi, že ho nebolo málo! Ďakujem Vám všetkým ešte raz!

Kubos

Vtedy som nebol ani na ceste, ani na pláne... Som neskôr narodený, ale takéto fotky sú niečo úžastné...

Joe

...a ďakujem

lucca.perry

Nádhera! Žiaden aupark tower, krásne nábrežie! A dole príslušník ŠTB?:))

nefotim

g, dobre jej je

entvafangornova

Janko, parádička! takto ten most je celkom pekný. Je mi len ľúto, že rozrezal centrum. Ale ked sa to tak zoberie, aj dnes sa stavajú nezmyslené stavby, búrajú sa historické budovy. Niekedy mám pocit, že tu bude za chvíľu len horda skla. Je mi ľúto starej petržalky, škoda, že s nej nespravili vilovú štvrť, možno keby nešli tak do výšky, by to bolo fajn. Ale aj teraz sa pretekajú kto postaví vyššie, bez stavebného povolenia, lebo nikto nikdy im to zbúrať nedá! Štve ma aj to, že mometálne po BA lietajú odpadky a vyzerá to tu ako na smetisku, po trávniku sa nedá chodiť, lebo tam majú svoje miesto psy a ludia sú k sebe nevrlí. Aj napriek tomu si myslím, že má Bratislava veľký potenciál. a mimochodom bol to krásny rok;-)

Tiger

Ja som bol naposledy v Blave 6. januara. ZVOLEN76 ma pravdu. Zmenila sa (ale oproti roku 1974) urcite nie priserne. Napriklad taka EUROVEA... :-) Alebo APOLLO. Alebo DRAZDIAK. ALEBO LETISKO M.R.Stefanika... Gratulka.

Zvolen76

A este jedna zaujimavost na moje spomienky na Bratislavu,dodnes som na nu nezabudol hoci sa musela priserne zmenit od roku 1975 kedy som tam bol naposledy..V roku 1975 som bol na Tehelnom Poli ked Ceskoslovensko hralo proti Anglicku kvalifikaciu na ME..Listok som kupil na ciernom trhu asi 5 hodin pred zapasom za 15 KCS..Tehelne pole bolo vypredane hralo sa 20 minut dosla obrovska hmla zapas bol preruseny a hral sa na druhy den o 14:00 hodine od zaciatku..Spal som na stanici aby som videl zapas,Ceskoslovensko vyhralo 2:1, Gallis dal vytazny gol,stal som za tou brankou kde Gallis strelil hlavou gol...Dnes je Tehelne pole v dezolatnom stave,aka skoda...

Zvolen76

Pekna fotka a to ze je z roku 1974 o to viacej cennejsia pre moje spomieky na Bratislavu pokial som este doma zil..V tom case som bol student vo Zvolene a Bratislavu som mal velmi rad,chodieval som tam casto na futbal Slovan a Inter hrali v tom case prim...

Pancho

velmi pekne foto a bola aj v topke,tak gratulujem opozdene.

dodo3448

gratulujem

kvoky

Srdečná gratulka k Top

gaspiT

super

Ján-K.

Ďakujem Vám všetkým! Mám naozaj radosť, že ste svojimi hlasmi posunuli fotku do TOP. Je to vlastne moja prvá "vykopávka z archívu", ktorá sa dostala do TOP! Mám z toho naozaj veľkú radosť! Ešte raz veľké ĎAKUJEM!

helka

Ahoj,Janko...úžasné foto,ako všetky Tvoje...ďakujem za zastavenie u mňa,za milé písmenká,za rady...cením si to...človek sa stále učí a od vás skúsených fotografov je to oveľa ľahšie ako z kníh...želám Ti pekný deň a úspešný celý týždeň.

kvoky

nádherná fotka aj farby no a vtedy ešte aj krásna zeleň ďakujem za milé komentáre u mňa

fujifilm

príjemný pohlad :) človek len pozerá ako sa to všetko zmenilo!

LuckaF

Janko, fakt veľmi kvalitná fotka, na to, že je z r. 1974, aj zaujímavé čítanie v komentoch!

Ján-K.

Nuž Hortinka, už vtedy ma fotenie nesmierne bavilo, tak som fotil...:-) No a archív sa mi chvalabohu zachoval a to i napriek niekoľkým sťahovaniam. Takže sa občas môžem s Vami o nejakú tú starinku podeliť...:-)

Ján-K.

No to určite nie! Nechcem to nejako rozvádzať, ale konkrétne centrum BA bolo rozhodne čistejšie a aj zelenšie ako dnes.

hortinka

vďaka za spomienkové foto aj za "výlet" do minulých liet, obdivujem, ako to máš všetko detailne zdokumentované

nefotim

zdá sa že za socíku nebola všade len špina a bordel..

Ján-K.

Ďakujem Vám všetkým za návštevu, kuky a krásne písmenká! Ešte pár slov k farebnej fotografii v tej dobe: Bola nesmierne drahá a aj technicky veľmi nedokonalá. 36 obrázkový kinofilm Agfacolor (neskor Agfachrome) vychádzal zhruba na 140-180 Kčs, vyvolanie 45 Kčs, diarámčeky + zásobník do premietačky 70 Kčs, takže spolu okolo 300 Kčs, čo bolo vtedy mesačné nájomné za 3-izbový byt v BA. Farebná fotka 9x12 vyšla na 15 Kčs. Obed v študentskej menze stál 2,60 Kčs, večera tiež, pivo 12° 1,40 Kčs, rohlík 0,30 Kčs, štvrtka chleba 1,40 Kčs. Naviac staršie fotoaparáty nemohli fotiť farebne, nakoľko mali antireflexné vrstvy zbarvené do modra a robili závoj. Filmy ORWO z NDR boli síce o niečo lacnejšie, boli aj farebné, len ich farby sa od skutočnosti obyčajne dosť líšili...:-) Takže redakcie pre vstupy do tlače používali obyčajne filmy AGFA. Takže farebných fotiek z tej doby sa veľa nedochovalo. A aj tie, čo sa dochovali starnú. Pokiaľ sa urýchlene nepreskenujú, budú zanedlho zničené a nepoužiteľné. TK tejto fotky je veľmi slušná, vďaka filmovému materiálu Kodak a aj kvalitnému skeneru. Pokiaľ by to bolo ORWO alebo FOMA, tak už z neho nič nenaskenujem.

Ludmar

Naozaj veľmi zaujímavý pohľad do minulosti. Aj technicky výborne zvládnuté foto. Potešilo.

Chaine

dalsia z Tvojich paradnych fotiek, potesila ma, aj pismenka :)

hasič

Nejak som sa začítal...

hasič

+

RasG

parádička!

Joe

fajn

kalikami

to bolo už dávno, pekná fotka, ďakujem za spomienky:)

dodo3448

pekna spomienka

Jarmila

Janko mám rada tieto Tvoje návraty do minulosti

Ján-K.

No o tom sa vtedy hodne hovorilo. A aj o tom, že riaditelia stavebných a projektových firiem boli pozvaní na ÚV KSČ podať vysvetlenie ...:-) Nebolo im vtedy čo závidieť!

TRA

Bol som medzi prvými čo prešli po prestrihnutí pásky , bolo nás chodcov toľko že sa most rozkýval a nastala panika. Takéto výkyvy mosta sa už nikdy neopakovali (jeden čas som bol členom ročnej revíznej skupiny pre stav statiky mosta)

Ján-K.

Pre Filipv-Flog: No však bol vtedy fungl novučičký-nový! A grafitti si vtedy nikto nedovolil! Hneď by ho posadili do basy za poškodzovanie majetku v socialistickom vlastníctve!...:-)

Ján-K.

Ďakujem Marti! Nuž takých, čo by tú zeleň prijali by sa určite našlo viac...:-) Vtedy jej v BA bolo naozaj hodne a aj veľmi dobre udržiavanej. Bohužiaľ nová zástavba je vačšinou práve na úkor zelene, takže zelene ubúda ... :-)

Filipov-Flog

je krajsi ako teraz

marta.kalabova

jaj, ako pekne to vyzeralo, takú sviežu zeleň by som tam uvítala...

Ján-K.

Ďakujem Marcelka! Nuž ja si myslím, že človek sa s tým zmyslom pre fotenie asi narodí ...:-) Som rád, že sa fotka páči!

Marcela

Ahoj Janko. Aj ja mám samozrejme rada takéto zábery. Vidím, že pekné fotky sa Ti darili vždy :-)