Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Lightpainting na dvore

Prvý pokus o techniku lightpaintingu (maľba svetlom/baterkou)v noci na dvore. 9 expozícií

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
Inkognito

zaujimavy experiment

Jarmila

súhlasím s poldom :-)

Fency-Photography

to @petokato : Áno to je síce pravda čo píšeš, žiaľ moja d3100-vka takúto funkciu nepodporuje, jedine kontinuálne držanie spúšte. Ty spomínaš druhý spôsob lightpaintingu - na jednu expozíciu. V skutočnosti, ja si myslím, že tvoj spôsob je náročnejší na celkové vykonanie, má tak i väčšiu umeleckú hodnotu, nakoľko sa musíš "trafiť" na správne nasvietenie obrazu aby ti nezvnikli rôzne fľaky :) Výhodou skladania je, že to potom máš ako skladačku, nakombinuješ si to ako chceš, môžeš nastavovať viditeľnosť jednotlivých vrstiev, teda väčšia pravdepodobnosť, že sa to vydarí na prvý spôsob :) Tvoj spôsob by som využila asi pri lightpaintingu nejakej nočnej krajinky, kde by som chcela len dosvietiť zem k celkovej expozícií :)

poldo

fajn diskusia pod touto fotkou, človek sa dozvedá veci ktoré sú logické, ale keďže ich nepotreboval, tak ich neskúšal. Možno ste, vy dvaja, teraz vyprovokovali záplavu takýchto pokusov :-)

petokato

trochu ma prekvapila komplikovanosť celého procesu robenia viacerých expozícií a následného skladania v PS. ja som to robil o dosť jednoduchšie. manuál mód, bulb a slačiť spúšť. nasvietim si objekty, ktoré chcem a ako dlho chcem. stlačením spúšte druhýkrát vypnem expozíciu. nepamätám pri ktorom nastavení to je, ale nemusíš spúšť držať celý čas. nepotrebuješ externú spúšť. a nemusíš sa báť, že zapnutie a vypnutie spúšte ti rozkýve celý obraz, lebo trvá len veľmi krátko a v tej tme senzor doslova nezaregistruje ani keby si sa "špacírovala" priamo pred ním (samozrejme ak pri tom nemáš zasvietenú baterku). mne sa robilo lepšie vo väčšej tme. kľudne zapneš, v pohode nasvietiš, vypneš. bez zhonu a strachu, že mi pri tom vzniknú "duchovia" a rozmazy. potom už len experimentuješ s dlžkou expozície podľa svetla a požadovaného výsledku

leVarie

zaujalo

Fency-Photography

to @petokato: Ďakujem za rady, ale nemaj obavy, viem čo robím :) EXIF si photoshop asi náhodne vybral z jednej z expozícií, väčšina fotografií bola fotená na ISO 400. Fotka vznikla takto: Jedna základná fotografia pre osvetlenie oblohy a pozadia prirodzeným mesačným svetlom, to je tá, ktorá má popis v EXIFE. Preto také nastavenia, pretože max. čas je 30 sekúnd a nemohla som ísť do BULB módu, nakoľko nemám externú spúšť a držanie spúšte na foťáku by rozkývalo celý obraz. Nakoľko som nechcela ísť nad 1600 ISO musela som znížiť clonu, avšak na moje počudovanie kvalita veľmi neutrpela (aj tak tento seťák, podľa testshootov na 18mm má najlepšie rozlíšenie pri clone 5,6...už pri 8-9 kvalita výrazne klesá) poučky sú síce dobré, avšak neplatia v prípade, že sa snažíš a vieš ako vyťažiť maximum z tej základnej techniky, ktorú máš. Ďalej nasledovalo 8 záberov exponovaných na ISO400 f11 15s, kde v každom zábere som baterkou osvetlila predmet, aj z viacerých uhlov. Vo fšope to je pomerne jednoduché spájanie záberov, nakoľko expozícia je nastavená tak, aby len osvetlený predmet bolo vidieť a naokolo bola tma. Týmpádom po navrstvení som len zmenila layer mód osvetľovaných záberov na Lighten, zopár korekcií a retušovania a vznikla táto fotografia. Čo sa týka kompozície, ako vravím bol to prvý pokus, a využila som pohodlie domova k tomu :) ale v budúcnosti sa budem snažiť priniesť aj nejaké fotky zo zaujímavých, málo dostupných miest :)

RasG

páči sa mi to!

petokato

na prvý pokus výborné. nechápem akých 9 expozícií. urobila si 9 expozícií a zložila ich dokopy? EXIF hovorí o 30sekundovej expozícii. ak ti môžem poradiť, prepni si ISO na manuál a nastav čím nižšie (100-200), aby si minimalizovala šum pri dlhých expozíciách. a aj clona sa pri nočnej fotografii nastavuje niekde medzi f/9 - f/16 (pokiaľ naozaj nefotíš nočné makro). možno budeš musieť aj prepnúť do "bulb" módu v manuálnom režime, aby si dosiahla dostatočne dlhý čas expozície. nabudúce si skús nájsť zaujímavejší objekt. ale nebíčko s hviezdami máš na prvý pokus vynikajúce. dúfam, že to nie je priveľa informácií naraz

hasič

Celkom zaujímavé...