Nahrajte fotku z vášho zariadenia

... Long-horned Beetle

- vrzúnik mramorový (Saperda scalaris) (Biele Karpaty, Chocholná - Velčice, okr. Trenčín) ... tento krásny, asi 12-18 mm (bez tykadiel) veľký fúzačik má pretiahnuté telo s nezameniteľnou (totemovou) čierno – žltou kresbou na krovkách a tenkými tykadlami, dlhšími ako je jeho telo. ... dospelé chrobáky môžeme zazrieť od mája do augusta na okrajoch listnatých lesov, no zdržujú sa najmä v korunách stromov a preto sa s ním stretávame dosť zriedka. Živnými rastlina sú rôzne listnaté stromy no obľubujú najmä duby (Quercus sp.), buky (Fagus sp.), bresty (Ulmus sp.), ale i rad iných listnáčov. Doba vývoja tohto chrobáka je jedno až dvojročná, pričom vývoj lariev prebieha pod kôrou oslabených a odumierajúcich stromov, v kmeňoch a v hrubších konároch takže nespôsobuje lesohospodárom žiadne škody. Larvy vyžierajú nepravidelné, prevažne priečne chodby a druhý rok vývoja sa pred zimou zavrtávajú do dreva, kde si pripravujú komôrku na kuklenie, ktorej výletový otvor upchávajú trieskami.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
FerSa

Re : @monja ... nie je prišpendlíkovaný ... pri fotení využínam iba rannú stuhnutosť hmyzu - k pohybu väčšina potrebuje teplo zo slnečných lúčov a keďže ráno býva chladno, chrobáčiky sú oveľa menej pohyblivé a i motýle takmer nelietajú :-)

Echinocactus

Super !

SONY-Cyber-shot-6.0

foto a aj komentár sú super !!!

don

Výborný portrét..

granko

fantázia...úžasné

hasič

Super makro!

monja

Ako to fotíš, je ten chrobáčik ešte živý, alebo už nežije a je prišpendlíkovaný- fixovaný? Ja keď skúšam niečo také odfotiť, tak kým si naštelujem foťák, všetko mi ujde. Tak to už ani neskúšam.

rekmarek

pekné makro

DL

Dobrééé..

golopeter

📷👍🌟🌟🌟🌟🌟

pepo55

pekný detail,

Loxodonta

super záber

ruskovcan

užasné

flora

super

Jano0626

Prekrasny zaber!!!

J.BOND

pekný kamarát ...