- pestroň vlkovcový (Zerynthia polyxena)
(Biele Karpaty, Melčice Lieskové, okr. Trenčín)
... tento výnimočne krásny, denný motýľ dosahuje rozpätie krídel okolo 45-60 mm pričom samičky sú zvyčajne väčšie a svetlejšie než samčeky, stretnúť sa s ním môžeme v jednej generácii a to od apríla do júna najčastejšie v okolí vodných tokov, krovinatých okrajov lúk a polí ale i železničných násypov a hrádzí.
... základné zafarbenie vrchnej strany krídel je žlté s hustou kresbou čiernych pásikov a škvŕn, pričom na tmavých lemoch zadných krídel má modré a červené škvrnky, ktoré však môžu i chýbať.
Po oplodnení kladie samička belavé, hladké a okrúhle vajíčka na spodnú stranu listov jedinej živnej rastliny a tou je vlkovec obyčajný (Aristolochia clematitis). Asi o dva týždne sa z vajíčok liahnu malé húseničky ktoré rýchlo rastú, sú farebne veľmi pestré
Húsenice sa dajú ľahko nájsť na spodnej strane listov rastlín vlkovcov nakoľko sú veľmi nápadné ale i málo pohyblivé, radi sa slnia a vyhrievajú. Pri podráždení vystrkuje z prvého článku za hlavou zaujímavý pachový útvar (osmaterium), ktorý svojou citrónovo - vlkovcovou vôňou odradzuje väčšinu nepriateľov od skonzumovania aj tak jedovatej húsenice, ktorá to týmto spôsobom aj názorne zdôrazňuje. Štádium húsenice trvá približne 5 týždňov, pred kuklením sa húsenice rozliezajú do okolitého porastu kde zimu prečkajú v štádiu kukly.
prihlásiť / registrovať