Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Prechádzka mostom :)

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
Nikola-Mundi

DAkujem pekne za rady a nazory! Vazim si kazdý!! Ste super. ešte raz dik:)

petokato

vyskúšal som niekoľko objektívov. kontrast u lepších objektívov, ktorý spomínal @DUDIS, ti vytvorí jemnú kresbu tam, kde to ten slabší nedokáže. je to výhodné hlavne pri farebnej fotke, kde chceš veľa detailov. ale ako som spomenul, ty robíš čb. aj pri čb by sa dal využiť objektív s jemnou kontrastnou kresbou. to by si ale musel svoje fotky prevádzať do čb v mäkkom kontraste. drvivá väčšina tvojich čb má ale tvrdý kontrast. skús si doma prevod jednej fotky s jemným a potom s tvrdým kontrastom. uvidíš ten rozdiel. existuje aj možnosť kombinovať obidva štýly. ide to však jedine cez vrstvy v PS alebo podobnom editore. pri tvojich prevodoch o jemnú kresbu objektívu zrejme nejde. vidno to aj na tejto fotke. na nebi, budovách v pozadí, ba aj na šatách postavy v popredí sa všetky drobné detaily prevodom stratili. dokonca aj drobnejšia pohybová neostrosť, ktorú spomínal @DUDIS, sa pri prevode do tvrdého kontrastu stratí. pri čb je tiež otázne, či má zmysel odšumovať (všimni si tvorbu @ruiger1. a ten zrejme vie, čo robí. mimochodom, samozrejme že upravuje svoje fotky postprocesom. také čosi proste len tak z fotáku nevylezie) na záver drobná rada na experimentovanie. v akomkoľvek editore, ktorý má nástroj unsharp mask, skús svoje fotky upravovať nielen zmenou sily efektu, ale aj zmenou rádiusu. malý rádius zvyčajne fotku len doostrí, vysoký značne mení kontrast fotky

DUDIS

záleží na objektíve a jeho schopnosti prenosu kontrastu.. ako nefotíš do jpegu je jedno či máš priamo BW alebo farby.. jeden klik v rawe.. nikdy nebude výstup priamo z foťáku ideál.. vždy je postprocesing.. aj spomenutý autor.. stiahnutím HL nevytvoríš kresby v prepale a stále je tam.. akurát ti ho program nezobrazí ako prepal.. ale je bez kresby.. daj si pozor na min čas.. (napr 1/13 - pouybová neostrosť) - radšej 1SO 6400 (viac) a vyvarovať sa tomu.. obrázky majú slabšiu kresbu.. s citom odšumuj.. tento je asi naj..

Nikola-Mundi

No ja preto fotim vela do ČB lebo sa mi nepacia moc farby na tych fotkach ktore mam farebne, musim tam vela robit PP aby sa priblizili dost tomu co si predstavujem a aj to som niekedy troška sklamany vysledkom... Ale dobre vediet ze vysledna fotka vo fotoaparate v ČB režime, nie je zaležitostou objektivu, myslim ten kontrast a pod... A telo vidis v exife ake mam. Ale nejsom spokojny s ČB bez PP... možno kebyže to fotím do farby, a potom riešim prevodom... Lenze to sme uz pri objektive zase... Hej pozrel som, to druhe meno ma zaujalo viac. Myslíš je tie fotky ktoré tam má, vyliezajú rovno z fotoaparátu? Že tam nemá žiadnu PP? Na niektorych fotkách ktoré su ČB vidim ze nie, ale niektoré sa mi zdajú ze prešli neakou úpravou. inak vazne super fotky...

petokato

pred časom tu mal @Vgliskaj fotku podobne spracovanú. na rozdiel od tvojej, vyšla tak priamo z jeho foťáku. ale podľa mňa to bude tým, že on fotí asi kompaktom, kde sa takéto nastavenia do "extrému" dajú nastaviť. spomínal, že dvihol saturáciu a kontrast a možno ešte čosi iné. Na našich foťákoch sa podobné extrémy nastaviť zrejme nedajú. preto to treba dorábať v PP. ak robíš len čb fotografiu, nemusí ťa trápiť slabší objektív. skôr slabší fotoaparát by bol problém, lebo čb fotka je hlavne o kontraste. slabšie foťáky nedokážu zo silno kontrastnej scény vytiahnuť dostatok tmavých tónov pri optimálnych svetlých. extrémne kontrastná fotka nestojí za veľa, lebo sa všetko zlieva do jedného a nie je jasné, čo tam vlastne je. @ruiger1 robí čb fotografiu kvalitnou technikou. ale pozri sa na jeho fotky a odpovedz sám sebe, či nedokážeš podobné fotky spraviť tým, čo máš. až na scény pri slabom svetle podľa mňa áno. ale opäť, je to o foťáku, nie o objektíve.

Nikola-Mundi

Dakujem pekne za reakciu:) A aj všetkým ešte raz :)

nefotim

sledujem tieto fotky, sú zaujimavé

Nikola-Mundi

Áno ano presne, sice mam zmenené nadstavenia toho čb módu, ze vyšší kontrast, väčšia ostrost, neaka saturacia, a pod, ale pp je dôležitý, zvysujem tam kontrast, a este troska doostrujem. Ak vznikne prepal tým kontrastom tak troska uberem highlighty a fotka by mohla byť hotova. Ja by som najradšej fotil bez PP ale tiež sa neviem dostat k takým nadstaveniam priamo z fotoaparatu takže svoj výsledok musím urcite troska doladit. A nemám ani objektív neaky strasne nalozeny, skôr by som povedal ze mam objektív v rámci prežitia, tak musim si pomáhať s pp.

petokato

ak fotíš takto rovno do čb, potom je to pre mňa zaujímavý poznatok. tvoje posledné čb totiž vyzerajú ako dosť upravené postprocesom (bez ohľadu na to, či pred, alebo po prevode do čb). ak takéto fotky v čb vychádzajú priamo z tvojho foťáku, budem sa musieť aj ja pozrieť na možnosti toho môjho. podľa mňa by mal byť schopný dosiahnuť podobný výsledok. alebo som to celé zle pochopil a fotíš síce do čb, ale výsledný efekt je dorobený postprocesom neskôr v PC?

Nikola-Mundi

Ja fotim rovno do ciernobiela praveze. Ale ak je to prevodom tak ano jedno suvisi s druhym.

petokato

prevod do čb som myslel. ale jedno súvisí s druhým, že?

byron

dobrá fotka

Nikola-Mundi

petokako: myslite PP? Alebo prevod na ČB? :)

petokato

prevod vyzerá byť spravený veľmi zaujímavo

Nikola-Mundi

dakujem :)

Iwko

Fajny zaber