Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Krížna a jej pôsobivé zelené svahy💚

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
kim

Južná strana svahu Krížnej ma vedela vždy dostať vzorom kosodreviny tvaru šachovnice.

stekofm

So si spomenul, ... na Starých Horách som mal dobrého známeho čo mal už kolo 60-tky, ten spomínal na svojich pra-pra-predkov čo boli uhliari. Drevné uhlie v milieroch vyrábali. Myslím, že súvisia s tou dobou.

konvalinka

Fajn obrázok, zaujímavé čítanie

Sveta

@stekofm Veľkú Fatru som si obľúbila, veru má čo ponúknuť ...

stekofm

@Sveta OPRAVUJEM sa,,,,,,, 15-16 storočie. Prepáč veď si to už všetky detaily ani nepamätám.

stekofm

18-rokov som žil v BB a Veľká Fatra bol môj domov volného času.

stekofm

@Sveta , uvedom si, že som spomenul časy okolo dvanásteho storočia - t.j. 800rokov, tie sa odstránili samé od seba - spráchniveli, zhnili. Vtedy sme boli ešte Horné Uhry. Okrem toho, určite odvliekli všetko čo herelo. V Tureckej bolo logistické centrum prepravy dreva a furmani to rozvážali po okoltých banských lokalitách, kde bolo treba.

Sveta

@stekofm Ďakujem pekné, mňa to aj zaujíma. Viem, že prekvitalo baníctvo a hutníctvo s baníctvom sa rozmáhalo aj pasienkárstvo, len ťažko tomu chápem ako odstránili tu v tejto výške zvyšky stromov. Je smutne, že ťažba pribieha aj dnes nie len v Národných parkoch.

stekofm

@Sveta , ak náhodou ťa vietor zafúka do Španej Doliny, tak hore vo vchode do kostola bola info tabuľa, kde sa spomínalo baníctvo z dvanásteho storočia príchodom nemcov od španej cez BB až po štiavnicu a stromy práve z hôľ krížnej boli vyrúbané pre potreby vtedy fungujúcej banskej technológii - ako palivo a stojky do štôlní a podobne. Naopak ale, napr. Bradlo stojí na bývalých holiach, ktoré za socializmu vysádzali tie lesy ručne tuším v 50-tich rokoch. Ja sám ako dieťa som bol s otcom na bradle - mal som asi tri-štyri roky, a rástli tam vtedy nariedko len tie kríky čo poznáme pod menom "borovička". Stromy si nepamätám. Prosím ťa, ak ťa ešte raz zafúka vietor na krížnu, - pozri smerom na, západ a oproti tie hory v dialke s tou svietiacou skalou, to je Fačkovské sedlo a tam, sú stromy v tej istej výške.

Sveta

@stekofm Nechce sa mi ale veriť že by stromy rástli až priamo na vrchole, je tu iba kosodrevina, stromy vidno iba na južnom svahu Krížnej.

moto-foto

👍👍👍

hasič

OK

pepo55

ok,,páči

stekofm

a vieš, že voľakedy tu rástli stromy? Nádherné Hoľe, hlavne keď sú v kvete

Delilah

ok

Loxodonta

Veľmi pekné

Jano0626

Krasa!

chocan

pekné