P. cristatus (potápka chochlatá)
je najväčšou našou, ale i európskou potápkou (dĺžka tela: 46-51 cm). Upúta predovšetkým svojim relatívne pestrým sfarbením a vo svadobnom šate (marec až august) nápadne predĺženým perím na hlave. Český názov – „potápka roháč“ tento jav vystihuje asi najviac. Vyniká svojim elegantným zjavom a štíhlym – dlhým krkom.
Nápadný je tok potápok – obaja partnery často robia tzv. zrkadlový tok, keď súčasne obaja robia synchrónne pohyby pri dvorení (známe i u severoamerických potápok). Počas toku sa intenzívne ohlášajú, a to hrdeľným a do ďaleka počuteľným: „r-r-rróóó“. Znáša 2 až 4 vajcia, mláďatá sa vyznačujú čiernobielymi pruhmi po tele, s červenými škvrnkami na hlave. Dokážu sa už po vyliahnutí intenzívne ponárať. V prípade únavy alebo chladu sa zvyknú „voziť“ na chrbtoch svojich rodičov, kde sa ukrývajú v perí a zväčša im odtiaľ vytŕča iba hlavička. Potápky sa živia drobnými druhmi tzv. „bielych“ rýb, ktoré sa bežne vyskytujú v našich vodách.
@Tomik97 sa pytal, ako prichadzam k takymto zaberom... nuz, na tento som cakal cisteho casu 36 hodin. 5 dni som chodil na to iste miesto od 4tej rana do 12:00, kedy uz bolo slnko naozaj vysoko, aby som potapky nafotil v akceptovatelnej kvalite :) (ale to bol extrem, zvycajne caka clovek podstatne menej, nefotime predsa leopardy snezne :) )
prihlásiť / registrovať