Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Vulpes lagopus

V. lagopus (líška polárna) je psovitá šelma pôvodne obývajúca severné oblasti Európy, Ázie a Ameriky. Na ďalšie miesta bola vysádzaná kvôli obchodu s kožušinami. Priemerná veľkosť polárnej líšky je u samcov približne 55 cm a u samíc približne 52 cm. Chvost je u oboch pohlaví rovnako dlhý a meria približne 30 cm. Na výšku má od 25 do 30 cm. Samec váži okolo 3.5 kg a samica okolo 2.9 kg. Srsť je v zime hustá a dlhá, bielej alebo sivobielej farby. Je jedným z najlepších izolačných materiálov v ríši zvierat (polárna líštička sa nezačne triasť od zimy, pokiaľ teploty neklesnú pod -70C). Letná srsť je krátka, sivej alebo čiernej farby. V zime jej snehobiela srsť slúži ako maskovanie, srsť má kvôli zníženiu odvodu tepla z tela aj na labkách. Z rovnakého dôvodu sa u polárnej líšky evolúciou skrátili ušká a papuľka (v porovnaní s napr. našou líškou vulpes vulpes). V lete srsť zhnedne alebo zosivie, aby sa líška ľahšie skryla medzi kameňmi a rastlinami. Žijú v monogamných vzťahoch. Na neskorú jar vrhne samica v tej istej nore (niektoré z nich sú rozsiahlymi labyrintmi s plochou aj 1000 m2 a majú aj niekoľko storočí) po 49 – 56 dňoch gravidity 3 – 12 mláďat (zaznamenaný rekord je 25, čo je najväčší zaznamenaný vrh spomedzi všetkých mäsožravcov). Leto trávia v tundre a na zimu sa sťahujú na ľadové polia. Potrava líšky polárnej pozostáva predovšetkým z vtákov, drobných hlodavcov a vyberania vtáčích hniezd, priživuje sa aj na zvyškoch koristi ľadových medveďov. exif: EOS 1Dx, EF 500mm f4, 1/320s, f4, ISO 800

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
bogo

Ďakujem za odpoveď, nech sa Ti darí. A pravdu povediac, aj úprimne závidím. Veľa šťastia a krásnych záberov. Vždy sa na ne budem tešiť.

Gabson

perfektné ako vždy

hasič

Mám rád aj Tvoje komentáre, nielen krásne a kvalitné obrázky

Tiger

Kolko si investoval do fotopusky, skiel, filtrov, medzikruzkov, stativov,ruksaku, maskacov a podobneho haraburdia cca? (ak to nie je tajne samozrejme)....

rylo

@bogo : ano, mam aj ten oblek, ale castejsie teraz pouzivam maskovacku a okolity teren. Vyhoda Islandu bola, ze az na par druhov vtakov je tam vsetko nesmierne zvedave a clovek ich neprenasleduje, takze sa nemaju dovod bat. Sedis 50m od nory polarnej lisky a ked pocuju uzavierku, pridu sa mnohokrat pozriet. U nas su zvedavejsie lisky hned povazovane za besne, a pritom jedine, co ich odlisuje od ostatnych je fakt, ze po nich este nik nevystrelil. To je cele.

Renata

ok

bogo

Ty musíš mať špeciálne maskovanie, takú hromadu trávy ako odev, videl som to na webe u vojakov a lovcov bezo zbraní. A čo niečo iné ? Fotka ako vždy super.

batles

Čo dodať...

Csonti

si Majster !

golopeter

™ 📷 🆗 👍 ⭐⭐⭐⭐⭐

moto-foto

+++

rylo

Aj na tomto obrázky čoraz staršej líštičky Blekiny je vidieť, ako rýchlo obe krásavice rastú. Neprešiel vari ani mesiac a pol a z malých šteniatok vyrástli takéto krásavice. Väčší čert z dvoch nezbedníkov, Blekina a jej typické oddýchovanie po hrách. Sedenie na zadku a škrabkanie sa.