F. arctica (Alka bielobradá)
vták typický pre pobrežné oblasti severných častí Európy. Jej charakteristickým znamením je pestrofarebný zobák. Na jar týmto operencom vyrastajú dva rohovité pestro sfarbené výrastky. Na jeseň sa ich zobák zakrpatie, zhnedne a čiastočne odpadne.
Alka bielobradá má iba jedného partnera. Obdobie medzi rozmnožovaním tieto vtáky trávia oddelene – samičky po odchode mláďat z hniezda odlietajú inam než samci. V lete sa však páry znova stretávajú a začína sa celý proces rozmnožovania odznova. Hniezda si alka buduje v priehlbinách medzi skalami, ktoré vystelie trávou. Do takto pripraveného hniezda znesie samička vajíčko, o ktoré sa striedavo starajú obaja rodičia. O jeden a pol mesiaca sa zo 60-gramového vajíčka vyliahne mláďa, ktorého hmotnosť v dospelosti dosiahne až desaťnásobok tejto hmotnosti. Pohlavne dozrieva vo veku 5 rokov. Potom opúšťa svoje rodné miesto, aby sa doň neskôr vrátila a našla si partnera na rozmnožovanie.
Okrem toho, že alka bielobradá je verným partnerom, je aj výborným potápačom (potápa sa až do hĺbky 30 m a vydrží tam skoro minútu). Dokáže lietať, a tak na zimu migruje až do oblastí Stredozemného mora. Jej zobák jej umožňuje pokračovať v love s už ulovenou korisťou – dokáže naraz odniesť až niekoľko desiatok drobných rýb. Jazykom si ich totiž posúva po hornej časti zobáka, kým nie je kompletne zaplnený.
exif: EOS 7D, EF 500mm f4, 1/400s, f6.3, ISO 800
prihlásiť / registrovať