Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Accipiter gentilis (jastrab veľký)

Jastrab veľký meria asi 48 – 61 cm, s rozpätím krídel 98 – 117 cm a s hmotnosťou 523 – 900 g (♂), 1050 – 1600 g (♀). Jastrab vyniká svojimi letovými schopnosťami[8], pre ktoré má široké uplatnenie v sokoliarstve. Na rozdiel od väčšiny dravcov nekrúži tak často, hlavne v skorých jarných mesiacoch počas toku, ale vďaka širokým krídlam a dlhému chvostu má vynikajúce manévrovacie schopnosti aj v zalesnenom teréne. Obratne kľučkuje medzi kríkmi a stromami, lieta aj veľmi nízko nad zemou a tak prekvapí svoju korisť. Typické je pre neho striedanie aktívneho a kĺzavého letu. Žije v starých lesoch rôzneho druhu. Ak ide o veľké súvislé komplexy, obývaj okraje. V lesoch vyhľadáva prítomnosť okrajov lesa, pasienkov a lúk. Loví buď tak, že si sadne do koruny stromu, málokedy na vrcholec, alebo letí nízko nad zemou, či sa nestretne s nejakou korisťou. Jastrab loví prevažne vtáky ako sú holuby, vrany, bažanty, prepelice, jarabice, divé kačky atď. a menšie cicavce.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
duzo

Bezva foto.

hasič

Perfektný záber, obsažný popis! Ďakujem.

flora

krásna f.

Delilah

pekné foto

stekofm

...a dík za ten rozsiahly popis, poučné

stekofm

@rylo ...neviem nevyznám sa, ale vrabce majú taký poplach, že ja spozorniem, asi dáky sokolík...veď vravím - dedinský týpek. Ale strelil si pekného "dravca"

rylo

@stekofm toho, čo tvoje sliepky poznajú, bude asi krahulec. Ale ten ide samozrejme po spevavcoch.

Walgata

Michal fajná fotka

stekofm

Piknik v prírode. Už ho poznajú aj moje sliepky, nie je presne takýto, je to dedinský tip, ale svižný jak blesk. Super úlovok (tvoj)

don

Parádne foto

Ivana-S

bezvadné

MATYX55

krásne foto...

pepo55

Super

palol

Nádherný dravec, snáď budem mať šťastie a dostanem sa k nemu na prijateľnú vzdialenosť. Zatiaľ som ho fotil na diaľku a to vždy keď si chytil mladú straku