Nahrajte fotku z vášho zariadenia

maximálna fáza zatmenia

úplného zatmenia Mesiaca 15.6. okolo 22 h 11m., tieň bol v centre veľmi tmavý. Dám na porovnanie pred koncom úplného zatmenia.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
brumkáč

+

nefotim

mám pocit že sa to otáča a nie je to moje vertigo*

daniela-quadrantid

farba zatmenia súvisí aj so znečistením atmosféry, možno sa podpísala aj sopečný popol, inak býva od sivej, cez oranžovú až po červenkastú

fofa

Zaujímavý farebný efekt vznikol, fajn!

daniela-quadrantid

dakujem Janko

Ján-K.

Nádhera, Danielka! Vidno, že si z hvezdárne!...:-) A srdečná gratulka k TOP!

daniela-quadrantid

veď, tak na ukážku :-) Tiger

Ala

nádherné foto, vďaka, voľným okom to tak krásne nebolo

Tiger

WHOA !!! To je uz dalekohlad a nie fotak.... :-D

daniela-quadrantid

tiger :-) zrejme to neprenáša, bolo to cez všakovaké redukcie Spiegel 5,6/1000

Tiger

V prvom rade ti Gratulujem k TOP. V druhom rade dakujem za sprostredkovanie super zazitku aspon na fotke. V tretom rade zasnem nad EXIF-om : Canon EOS 40D 0,0mm ??????

daniela-quadrantid

:-) ďakujem pekne, ľudia sa inak dobe bavili a vydržali celé zatmenie

nobody

krasa Danielka, myslel som na teba iste too musela byt pre teba ceresnicka na torte, blahozelam!!!

Susanna25

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, nepostrehla som predtým, že to bolo na paralaktickej montáži, musím pozornejšie čítať komenty, písala si to pri tej druhej fotke:-) No napriek tomu, že cez to pozerali často aj iný ľudia si to perfektne odfotografovala.

GabovaS

nádherné

daniela-quadrantid

Suzanka, toho 10.12. sa bude dať pozerať od nás inak len koniec zatmenia. Inak Mesiac zhruba urobí za hodinu pol stupňa na oblohe, to je toľko, koľko ma sám v priemere, za 25 sekúnd je to 1/144 tina z jeho priemeru. Uz by som na dlhší čas nešla, určite by som zvýšila ISO, tu som mala len 200, ja som si to kontrolovala, ako to vyzerá. (Synodicky mesiac ma 29,5 dňa, to znamená, ze voči Zemi a Slnku sa dostane do tej istej polohy, 360:30 je 12 stupňov na oblohe, čo je jeho denná dráha, teda z toho je ten pol stupeň za hodinu jeho vlastného pohybu). Tých 25 bolo len v maxime, potom bolo stále menej..rozpätie časov počas zatmenia bolo veľké. Inak som to mala samozrejme na paralaktickej montáži, neviem, či som to písala, ktorá sleduje pohyb oblohy s rotáciou Zeme. Zároveň sem chodili ľudia pozerať do ďalekohladu aj na foto, tak som často prestavovala, lebo neboli úplne zjustované.

Susanna25

Dík za info, teda toho 10.12 už budem mať hádam aj statív a lepšie to nafotím... :-) Toto malo byť v TOP, takto parádne zachytený mesiac vo fáze úplného zatmenia som nikde nevidela. Inak zaujímalo by ma, keď si dala expozičný čas 25 sekúnd, ako to ,že to máš tak super ostré? Nevzniká už pri tak dlhom čase neostrosť, vplyvom pohybu Mesiaca? (to je len taká moja úvaha:-)

daniela-quadrantid

preklep 2015

MarianaK

krásna farba aj ja chceeeem :-)

daniela-quadrantid

Dakujem :-) Úplné zatmenie Mesiaca 15.6.2011 bolo zaujímavé tým, že Mesiac prechádzal cez centrálnu časť zemského tieňa, bolo teda pomerne dlhé a tmavé. Predošlé centrálne zatmenie Mesiaca sme mohli vidieť 16.7.2000 a nasledujúce podobné uvidíme až o sedem rokov, 27.7.2018 Bolo to prvé z dvoch tohtoročných zatmení. Druhé úplné nastane 10.12.2011 a potom si počkáme na úplné zatmenie až do roku 2014.

helka

uzasne,sup do oblubenych!!!

daniela-quadrantid

ďakujem, dala som ju, lebo z úplného v max. fáze sa nedá tal ľahko, tak aby ste videli, ano Steve, však príď aj nabudúce..

moni36

*

moni36

krása

steve94

tak ako má byť :) aj s hviezdičkami bol to krásny zážitok :)

Copaty

paráda

Vicky7

Úžasne sa ti podaril. Hviezdy sú na fotke skvelé :-)

Patrícia

To má niekto výhodu...ale nádherne si ho cvakla.

marienka

joj, áno, už mi došlo :-))))

whitehill

Danielka- super...

LuckaF

fuu..

daniela-quadrantid

Marienka, ja som na Hvezdárni :-)...

entva

úplné, ale úplne super!

marienka

aj Ty si podľahla? :-) vydarený..

Jarmila

parádne sa Ti podaril