Nahrajte fotku z vášho zariadenia

... Blue Ground Beetle

- bystruška vráskavá (Carabus intricatus) (Biele Karpaty, Horné Orechové, okr. Trenčín) ... tento krásny, našťastie i pomerne hojný čierny chrobák s fialovo modrým, kovovolesklým, trblietavým povrchom dosahuje veľkosť okolo 25-40 mm. Na silno vráskavej hlave dominujú veľké, zreteľne vystupujúce čierne oči a pomerne dlhé čierne, článkované tykadlá, za hlavou má užší, vráskavý štít so zreteľnými zašpicatenými lalokmi. ... dospelé chrobáky môžeme nájsť v dvoch generáciách (IV.-VI. a VIII.-IX.) najmä v listnatých i ihličnatých lesoch či sadoch najčastejšie pri zimovaní pod kôrou alebo v hnijúcom dreve práchnivých kmeňov či pňov. Tento mäsožravý chrobák je nočný dravec, ktorý sa cez deň ukrýva pod kameňmi či v lístí a v noci (najmä po dažďoch) loví rôzne larvy a slimáky pričom preferuje slimáky z rodu Limax (Limax marginatus). Pri ohrození často zaujíma výstražný (bojový) postoj kedy sa vztýči na predných nohách, doširoka roztvorí kusadlá z pachových žliaz vystrekuje výrazne dubovo-cesnakovo-kyslasto zapáchajúci sekrét.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
Stary-kocour

Makro není moje parketa, ale některé snímky mají vysokou "přidanou hodnotu" estetickou. Tohle jeden z nich.

golopeter

Poučenie a foto 📷™👍🌟🌟🌟🌟🌟(+_+)

harmonika138

@FerSa- vďaka za poznatok.

flora

pekný chrobáčik

Loxodonta

Pekná

FerSa

Re : @harmonika138 ... u niektorých "väčších" bystrušiek som to robil tak, že som ju pritlačil konárikom na chvíľku k zemi (10-15 sek.) a potom pustil. Vyvolal som v nej na chvíľu pocit, že je pod niečim ukrytá a prestala bláznivo a neúnavne pobehovať - vydržala tak 20-30 sekúnd stáť a pózovať :-)

chocan

pekné

harmonika138

Vidím,že Ti pekne pózovala. Raz som ju fotil a 1/13 sek. by bola vyzerala ako keby som triskáč odfotil. ..behala jak "pojašená" .

don

Pekne sfarbený

Echinocactus

Páči sa mi.

Gogigogi11

pekná.....

pepo55

pekne si objavil,