Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Hrdza na liste

Čo sa asi deje v okolí kolónií hrdze (čierne fľaky), keď práve tam list nesčervenal?

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
daniela-quadrantid

aj tak vdaka, je to velmi velmi zaujimave, idem si o tom nieco pohladat

Ivan-Kulich

no tak cytokininy spomaluju prirodzene starnutie buniek, to je znama vec. Ked huba zacne vylucovat cytokininy, predlzi tym zivot buniek v okoli a spomali procesy starnutia - medzi ktore sa radi aj degradacia chlorofylu. Ale je to skutocne len taka predstava amatera, riadny fytopatolog by ma s mojimi dohadmi asi utrel ako mokry sopel

daniela-quadrantid

takze cytokininy sa daju chapat ako nejaky "doping", ktory tam lokalne zafunguje a spomali rozpad chlorofylu ? to tu mas zaujimave informacie.

Juraj

je to zložitý problém pre biochemikov a botanikov

Ivan-Kulich

Juraj, ale veď o tom presne píšem v komentári. Tento list je napadnutý hrdzou. Hrdze sú patognénne huby, ktoré rastlinu napádajú. Rastliny majú pripravenú radu trikov, ako sa huby zbaviť. Jedným z nich je tzv. hypersenzitívna reakcia. To znamená, že všetky bunky v okolí huby spáchajú samovraždu. Lenže huba má tiež pripravené triky, ako rastlinu oblafnúť. Jeden z mechanizmov, ktorý sa tu zrejme uplatňuje je vylučovanie rastlinných hormónov - cytokinínov samotnou pliesňou. Tie proces žltnutia spomalia. Ale je to naozaj tak?

Juraj

premena zelene neprebieha rovnomerne,list môže byť napadnutý chorobou

MartinV

Krásny detail =) 5...