Nahrajte fotku z vášho zariadenia

ako v mojej duši (foto príbeh)

3/2015 Témou dnešnej fotografie je “moja obľúbená farba”. Keďže sa snažím každú fotografiu v rámci tohto projektu nakomponovať tak, aby odrážala mňa, moje myšlienky a moje postoje, chvíľu som si v hlave upratoval, čím by som najlepšie vystihol svoj vzťah k mojej farbe. A tak vznikla táto fotografia. Bolo to už dosť dávno, keď sa ma raz niekto spýtal, aká je moja obľúbená farba. Úprimne povediac, nie som ten typ, a ani som nikdy nebol, čo kráča konformitne v rovnakom prúde so všetkými ostatnými, skôr sa radím k silným individualistom … moja žena by Vám vedela rozprávať! :-) A preto si presne pamätám ten moment v detstve, keď som sa skutočne zamyslel “aká je vlastne MOJA obľúbená farba?”. Vedel som aké farby sa páčia mojim rodičom, mojim priateľom a ľuďom okolo mňa. Ale čo ja? Čo skutočne by dokázalo naplniť moje vnútro estetickým naplnením tak, aby som mohol presvedčivo a s odôvodnením odpovedať na túto elementárnu, až cliché otázku. Nuž a tak som sa musel sústredene pustiť do analýzi vlastného vnútra. V žiadnom prípade som nechcel, aby som sa musel po niekom opakovať. Sám som chcel prijsť na svoj vlastný vkus a štýl! Odpoveď nebolo až také ťažké nájsť. Modrá a hnedá! To sú farby, ktoré v mojom živote majú vždy prvé miesto. Idem si kúpiť nové sako. Hádajte, ktoré beriem podvedome ako prvé do ruky? :-) Minulý rok hnedé, a tento rok modré. Alebo skúsite uhádnuť farbu mojich nohavíc, topánok, či tašky do práce? Určite ste uhádli. Keď teraz opisujem a fotograficky znázorňujem tento svoj vzťah k farbe, napadá ma symbolika týchto dvoch farieb. Moje pátranie je o to zaujimavejšie, však posúďte … MODRÁ Modrá je farbou pokoja a vyrovnanosti, majú ju radi ľudia vnútorne bohatí, introverti hľadajúci lásku a oddanosť a romantici a tiež ľudia, ktorí nemajú radi zmeny. HNEDÁ Hnedá je farba zeme, tepla a bezpečia; farba domova, tradície a zdržanlivosti. Symbolizuje triezvosť, je mlčanlivá, vážna, solídna a realistická. Spája sa s predstavou istoty a tiež poriadku a pohodlia. Obľubujú ju ľudia, ktorých zaujíma vlastné zázemie a pohodlie, ale taktiež ľudia vyčerpaní a unavení životom, túžiaci po odpočinku, oddychu a pokoji. Hm, modrá na mňa sedí, s tou hnedou mi akosi nesedí, že “mlčanlivá”, to ja určite nie som. Skôr by som o sebe povedal, že som komplikovaný, zložitý a spletitý. Zameraný na všemožné smery, ale potrebujem vždy vnútorný a bohatý základ vo svojom vnútri, na ktorom stojí moje bytie. Ako táto fotografia … na množstvo bohatý, spletitý a zároveň jemný a krehký. No proste modrý!

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
JFK

zajtrajšia téma 4/2015 na kreatívne vyhranie sa je "svetlo a tieň", kdo sa chce pripojiť je vítaný :-) svoje fotky prosím označte v názve aktuálnym číslom projektu a lomeno 2015 (nech všetci vieme o čo sa jedná) a to najdôležitejšie - k fotke pridajte "dušu" ... príbeh, ktorý sa za ňou skrýva, prípadne ako fotka vznikla :-)

majina

fotografia je ako nevycerpatelna studna vody,inak pekne napisane

JFK

@nefotim ďakujem za komentár, potešenie je vzájomné, aj keď ma mrzí ten tvoj nulový nápad, ale o to viac Ťa viem pochopiť, lebo nulový nápad som zažil niekoľko dní, keď som sa prechádzal s fotoaparátom hore dole, doma, po meste a ABSOLÚTNE N-I-Č som nevidel .... a tu je tá podstata - naučiť sa vidieť - pretože okolo nás je nekonečno vecí a každá jedna sa dá odfotiť len ju treba VEDIEŤ vidieť, ani nie tak očami ako vedieť precítiť danú chvíľu na fotenie, sústrediť sa na to, čo ma obkolesuje, porozmýšľať, to všetko v kľude a vnútornom pokojnom rozpoložení tak, aby sme boli schopní precítiť čisté tvary vecí proste tak, ako naozaj existujú a aké sú ... hlavne nepodliehať tlaku okolia (ani môjmu :-) ), že čo kto od Teba očakáva a ako ťa bude hodnotiť, treba sa v pokoji sústrediť len na seba a na radosť z fotografovania a na jednoduché, tvarovo čisté veci okolo nás, lebo tie sú všade, len my pod tlakom nie sme schopní ich VIDIEŤ. Takže ja sa učím pozerať a vidieť teraz. Určite sa Ti to podarí, len sa treba najprv upokojiť a v radosti sústrediť na to kde si a uvidíš, pôjde to. Toto som vyčítal teraz jednej múdrej knihy a stotožňujem sa s tým, lebo niekedy som mal pocit, že som "slepý ako patrón" :-))) Teším sa na Tvoje foto z prvej témy, veeeeľmi!

Robson65

fotkou si trafil zas moju najoblúbenejšiu kombináciu, ešte za čias keď som robil grafika, tak kombinácia modrej a žltej bola ako moja modla, pri väčšine prác :) páči sa mi ale tvoj projekt a preto

nefotim

...čítam čítam...a nebud prekvapený že som to predpokladala...modrú určite...a žltá rezonuje vždy v našom vnútri...neskôr...samozrejme môj deň zaplnilo premýšľanie o dvoch témach ..tej tvojej, obľubené farba ..a téme kompozicia.... a celý čas...že...žiadvy, proste NULOVY nápad...k prvej neskor pridám moju...druhú som nevyriešila vôbec...

nefotim

nádherné...ešte som nečítala, neskôr lebo som práve rozhodla dať prvú k obľubeným