Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Nyctereutes procyonoides

N. procyonoides (psík medvedíkovitý) známy aj ako medvedíkovec hôrny je druh cicavca z čeľade psovité (Canidae). Pôvodne sa vyskytoval v Juhovýchodnej Ázii, vo Vietname, na východnej Sibíri, v Mandžusku a Japonsku. Pre kožušinový chov ho doviezli na Ukrajinu a odtiaľ sa úspešne rozširuje na západ.Dnes do areálu jeho výskytu v Európe patria pobaltské krajiny, Bielorusko, Ukrajina, Rusko, Poľsko, Slovensko, Česko, Nemecko, Francúzsko a Taliansko. Psík je stavbou tela podobný jazvecovi. Dosahuje dĺžku tela do 80 cm, pričom je vysoký len asi 20 až 25 cm. Dlhá strapatá srsť je hnedosivá, s tmavšími nohami a pozdĺžnom pruhom na chrbte. Hlava s mohutnými bokombradami má tmavú masku tiahnúcu sa od očí cez líca až ku krku.Asi 20 cm dlhý chvost nosí voľne spustený. Je to nočný tvor, ktorý žije v pároch alebo voľných rodinných skupinách. V zime hibernuje. Na jeseň priberie o 50 percent, nasleduje hlboký spánok, zvyčajne v opustenom líščom alebo jazvečom brlohu. Nevie štekať. Potravu si psík medvedíkovitý hľadá na brehoch riek, jazier a morských brehoch. Je to všežravec, žerie všetko od plodov po vtáky, myši, kraby a ryby. Párenie prebieha skoro na jar, psíky pri ňom prenikavo kňučia. Po deviatich týždňoch samica vrhá 5 – 8 mláďat, ktoré nadobúdajú zrak a sluch asi po 14-tich týždňoch. Mláďatá pohlavne dospievajú po prvom roku života a dožívajú sa 10 – 12 rokov. V súčasnej dobe sa druh nekontrolovane šíri a v krajinách Európy je vedený ako invázny druh. exif: EOS 5D III, EF 400mm f2.8 + 1.4x TC III, 1/100s, f/4.5, ISO 2000

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
Tiger

A ze pes ktory steka nehryzie... :-DDDDDDDDDDd

flora

krásne

Simona

vyzerajú skoro ako líšky, a matka sa po nich nevrátila? zdúchla do brloha a všetko nechala tak? to by spevavce neurobili...(?)

hasič

Super zážitok!!!!

golopeter

📷™👍⭐⭐⭐⭐⭐

Ludmar

krása

Renata

zlaty

jully

milé tvorčeky, krásne foto

duzo

Trpezlivosť ruže prináša.Fajn foto.

chocan

pekné

rylo

Na fotke sú, samozrejme, šteniatka. Mamka vybehla z nory ale som bol neobratný, zbadala ma za maskovačkou, niečo sa jej nezdalo, tak zdúchla do brloha, ale malé drobce mali na háku a motkali a hrali sa okolo nory ďalej. Len občas odbehli späť k nore, aby sa vzápätí zas rozbehli hrať sa mi pred objektív.