Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Uluru

ULURU( Northern Territory, Australia) - jeden z najikonickejších prírodných úkazov v Austrálii a pravdepodobne na celom svete. V oblasti Central Desert sa z nekonečnej roviny dvíha gigantický pieskovcový monolit, ktorého červené steny menia farby počas toho, ako po oblohe putuje slnko. Vyšší ako Eiffelova veža, starší než Himaláje, rozprestierajúci sa na ploche väčšej ako Monako, ho dnes poznáme pod starobylým názvom Uluru. Epicentrum náboženstva, mýtov a legiend miestneho aborigénskeho kmeňa Aṉangu, 348 metrov vysoký balvan s perimetrom 9,4 km je nielen jedným z najúžasnejších zázrakov neživej prírody, ale aj jedným z najposvätnejších miest celého sveta.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
rylo

@Iveta-Zdenko nuž, kým si to vydiskutujú, budem sa riadiť oficiálnym dokumentom, ktorý som mal k dispozícii.

Iveta-Zdenko

@rylo a pod Anangu spada aj Rock ... tato debata tu v Australii prebieha uz dlhe roky

rylo

@Iveta-Zdenko tak som si hodil do Google "each time you wish to publish pictures you seek permission" a veru, je to tam, v tomto znení: "we ask that you seek permission each time you wish to publish pictures of Anangu." To je, myslím, úplne jasné.

rylo

@Iveta-Zdenko Do You Need A Permit? No 1.5 If you are an amateur photographer or tourist taking film or video for personal interest, so long as the images you capture are not used for commercial purposes. To sú oficálne informácie Director of National Parks. Keďže Anangu miesto prenajímajú Národným parkom Austrálie, riadim sa nimi. Vy ste si prešli procesom ktorý spomínate, pretože fotky predávate, ja nie. Keď som tam bol, bola ešte možnosti liezť hore. Nikdy by som tam nešiel, práve kvôli tomu, o aké posvätné miesto pre miestnych ide.

Iveta-Zdenko

Stanovisko Anangu je "each time you wish to publish pictures you seek permission". Je to aj na oficialnej goverment stranke. Realita je vsak taka ze v sucasnosti su zverejnene tisicky fotiek Uluru na Google, flickr, 500px atd. A tu je ta "grey area" nakolko aj to moze byt definovane ako "commercial use". Osobne sme s tym mali skusenosti, najma tu v Australii, v zahranici je to tazsie nahanat. Aj prave preto sme presli celym procesom a teraz mozeme pouzivat tie fotky aj so suhlasom Anangu, nielen Park management.

Iveta-Zdenko

Mali sme to stastie sa jednat nielen s Park management, ale aj Anangu (povodni obyvatelia a vlastnici). Vedu sa tu uz dlhe roky spory ohladom nielen fotenia tejto skaly. Nedavno sa tu zakazalo aj lezenie na vrchol. Stanovisko Anangu je

stekofm

@rylo Vďaka

rylo

@Iveta-Zdenko priamo oficiálna stránka NP presne stanovuje podmienky fotografovania. Tento záber je plne v súlade so všetkými z nich.

rylo

@stekofm nie, nie je to také prísne. Je pravda, že niektoré časti Uluru sú pre miestnych tak posvätné, že fotografovanie tých častí je zakázané, faktom je, že samotní domáci odporúčajú fotografovať monolit zdiaľky (ako vidíš na obrázku) a vyhnúť sa fotografovaniu najposvätnejších častí (väčšina z nich leží v severovýchodnej časti mobilitu). Komerčná fotografia je iná vec. Tam si treba požiadať o povolenie. Čiže skrátene: fotiť môžeš zdiaľky odkiaľ chceš, zblízka iba kde môžeš a komerčné len s povolením.

hasič

Zaujímavé miesto. Škoda že je tak ďaleko...

don

Krásny záber

Delilah

fajn

stekofm

Balvan, spadol z neba? ...ale vadí mi. že tam kolo neho nie je žiaden kráter. Pravdepodobne bol vytlačený z útrob zeme a potom sa zvalil nabok. Kto vie? Orientácia usadenín - vrások na povrchu, tomu nasvedčuje. Austrália ako "červená zem" sa mi javí zatiaľ záhadne. Ale dobré foto !

stekofm

@Iveta-Zdenko ...vážne? až tak prísne ?

Ivana-S

nádherná fotka

Iveta-Zdenko

A to este keby si vedel , aky je problem s pouzitim fotiek z tohoto miesta ... Ja, aby som ich mohol predavat potrebujem oficialne povolenie, ktore si musim predlzovat kazde 3 roky. Pred odfotenim sme museli mat oficialne stretnutie, kde nam vysvetlili co mozeme fotit. Potom sme museli poslat kazdu fotku na oficialne schvalenie a zaplatit poplatok. Popravde je aj zakazane zverejnovat fotky odtialto na internete bez suhlasu ...