Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Corvus corax (krkavec čierny)

Začiatkom druhej svetovej vojny bol jeho stav veľmi nízky, avšak jeho expanzívne správanie z východu do strednej a západnej Európy aj na Slovensku v období rokov 1945 - 1970 postupne rošírilo jeho hniezdny areál a tým aj stavy početnosti (v Čechách postupne do r.1988). V našich podmienkach je stály, čiastočne sťahovavý alebo u nás zimujú aj jedince z vyšších zemepisných šírok. Obýva staré lesné komplexy s roztrúsenými skalnými stenami. Hniezdi na stromoch alebo skalách. Páry žijú po celý život v trvalom zväzku a často hniezdia rok čo rok na tom istom mieste. Hniezdo býva umiestené tak, aby bolo chránené pred dažďom. Potravou sú najmä zdochliny, rozličný hmyz, bezstavovce a zriedkavo i drobné stavovce. Je mimoriadne opatrný a patrí medzi najinteligentnejších vtákov. Krkavec je najväčší druh z krkavcovitých i zo spevavcov, veľký je asi ako my­šiak lesný.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
don

Asi rozozná foťák od pušky @palol

palol

Ale mu je do skoku!

rylo

@harmonika138 nuž, vzhľadom na inteligenciu a pamäť, a dlhovekosť...vedia veľmi dobre, čo znamená flinta. Čo sa poľovníci nastrieľali do hniezd aj dospelých...na to sa nezabúda.

harmonika138

Raz som sa bavil o krkavcoch s jedným lesníkom. Ten sa rozhovoril o ich inteligencii. Vravel napríklad, že ak išiel do lesa sám, prípadne so psom, tak sa správali ,, bežne" no akonáhle mal pušku, tak sa držali v úctivej vzdialenosti...