Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Madrasa Mir-i-Arab (Buchara)

Stavba madrasy Mir-i-arab sa datuje do 16. storočia a súvisí so šejkom Abdallahom Yamanim (z Jemenu), duchovným pirom (sprievodcom) šajbanidov (dynastia turko-mongolského pôvodu v Strednej Ázii, ktorá vládla nad väčšinou dnešného Kazachstanu, veľkou časťou Uzbekistanu a časťami južného Ruska v 15. storočí). Presný dátum začiatku výstavby nie je známy. Podľa jednej verzie sa vedci domnievajú, že budova bola postavená v rokoch 1530-1535/1536. Druhá verzia uvádza, že madrasa bola postavená na oslavu víťazstva šajbanidskej armády nad vojskami sefevidského šáha Ismaila I. v bitke pri Gijduvane v roku 1512. Predpokladá sa tiež, že finálne stavebné práce boli vykonané z prostriedkov Ubaydulla-chána (1533–1539); peniaze získané z predaja 3000 zajatých Iráncov do otroctva. Táto madrasa je považovaná za jednu z najzaujímavejších pamiatok Bukhary a je stále inštitúciou, kde sa vzdelávajú budúci imámovia a ďalší náboženskí mentori islamu.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
Miro-duro

Pekný záber, páči sa mi to zrkadlenie.

jaromt

ďakujem za vysvetlenie, nech ti slúži zdravie pri cestovaní, prajem množstvo pekných záberov

golopeter

Má to svoje čaro aj perspektívu, lepšie by som to ja nedal, a dvadsať ďalších prispievateľov tu hodnotí lístky na stromoch, ale čo už, asi sa to aj páči.

rylo

@jaromt vďaka za koment. mne sa práve to páčilo tak, ako som to zavesil, keďže to bolo na 8mm a preto som to tak aj nechal. Nemám tiltshift, a v PS som poloamatér. Mám samozrejme aj rovnejsoe steny, ale nie na širokáč. Len na nejakých 24mm. Však tu niečo potom hodím.

jaromt

mňa osobne ruší tvar bočných veží do rádiusu, to sa dá upraviť, foto z prírody máš ale super

Jano0626

Prekra'sny za'ber!!!