Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Zadymené myšlienky...

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
zuzo

Mne sa to paci

entvafangornova

cítiť človečinu a tú mám rada na portrétoch, takže technika-netechnika, u mňa výborná!

Igor79

fúha jaká debata, aj moje meno tam je :) technicky z môjho pohľadu tip top, viac by mi to šmakovalo keby za hlavou bola menej čierno čierna :)

stekophoto

No dobre štefan, skúšal som to súčasne s videom na mojom Canone tú prvú časť, ktorá pozostáva.: KROK 1./ Prepni sa do režimu M len tu sa dá separátne nastaviť clona a čas závierky nastavenia .: ISO-100, ...... f11 a čas 1/100 s bleskom na foťáku - ON /Zapnutý (ten druhý blesk ešte nezapínaj). Prv než cvakneš skušobný cvak, musíš byť dostatočne vzdialený od steny (či konárov stromov - proste pozadia vzadu za "modelom". Zamier smerom na model akoby si ho fotil a cvakni spúšť. Skontroluj. Obraz by mal byť čierny - ak nie je, musíme korigovať nastavenia a to buď : skrátiť čas na 1/200, alebo privrieť uzávierku na f13 - tu sa potráp.......musí to byť čierny obraz po celej ploche. Pozri vo videu na časovej línii presne - 1min. 40 sek. Ber v úvahu, že prezentácia je robená pod mrakom bez slnka ak by bolo slnko čas sa skracuje alebo "f" priviera dieru. Nepokračuj ďalším krokom, pokial nemáš obraz čierny ako na videu. Funguje to skúsil som. Druhú časť som nemal ako preveriť bo nemám ďalší blesk, ale musím podotknúť, že tento druhý blesk je nastavený kolmo - teda z ľavej strany od línie smeru blesku na foťáku. Osvecuje modela zo strany. KROK 2./ Zaktivovanie druhého blesku. Pozri na videu (2:18) kontrola nastavenia blesku - na polovičný výkon (použité sú blesky - - Yongnuo 560 Speedlight - foťák Yongnuo 622 / 603 s dialkovým ovládaním) Zapni-zaktivuj druhý blesk a cvakni záber akoby si fotil model naostro. (2:43) ukazuje výsledný obraz snímku s pomocou druhého blesku. Intenzita svetla vrhaného druhým bleskom na model sa dá regulovať zmenou vzdialenosti blesku2 od xichtu modelu : priblížiť a vzdialiť. To by mal byť celý zázrak tmavého pozadia, ale dá sa ešte experimentovať s uhlom nasvietenia druhého blesku, dbať však na to, aby nedošlo zasiahnutia svetiel blesku na pozadie - neosvecovať. Okolo modelu dosiahnuť vždy tmavé pozadie. Ten istý princíp opisuje aj to druhé video, len je prezentácia robená priamo v prírode. Držím ti palce, ak sa ti to podarí, bude to skvelé - okamžite to budem vedieť aj ja. steko

Echinocactus

*****

hasič

Fajn portrét, dobrá práca!

vnuk-J.C

ano

vnuk-J.C

ano

petokato

čierne pozadie za bieleho dňa s bleskom dosiahneš relatívne jedoducho. nemám to síce z toho videa, lebo nemčinu neovládam, ale funguje to. pri fotení objektu postupne znižuj clonu (pri zachovaní rovnakého času a ISO. čas by mal byť do 1/200-250s, lebo to je u väčšiny DSLR max. synchronizačný čas s bleskom). až do momentu, keď bude pozadie, ale vlastne aj všetko ostatné na tvojej fotke čierne. zvyčajne je to až pri veľmi nízkej clone (f/25-f/32). potom do toho zapojíš blesk, keď osvetlíš len svoj objekt (zvyčajne smerovo zboku cez parazol, softbox... a pod.) a celé pozadie ostane čierne

alentica

Kelby-ho si tiež sem tam pozriem :-) nemčinu neovládam ...

Csonti

No super debata sa tu roztočila :-) Ja osobne HDR portréty nemusím aj keď ešte nedávno sa mi "maľovačky" páčili :-) Momentálne som vo fáze učenia, skúšania a hľadania vlastnej cesty v portrétoch. Tie ma zatiaľ bavia najviac. Steko : pozrel som obe videá...len nerozumiem, ako dosiahne to čierne pozadie za bieleho dňa. Možno mi to vysvetlíš :-) Ja používam 2 záblesky na ktoré dávam softboxy alebo dáždniky + spárovaný externý blesk SB910...dopĺňam to ešte niekedy odrazkou. Tu bol dáždnik do tváre - mierne zhora a softboxom som osvetlil zadnú časť hlavy. Pri bruchu odrazka. Pri tomto zábere bolo predné svetlo ešte silné. Úprava je taká aká je...mám aj verziu klasicky upravenú ale toto sa mi páčilo viac. Vyčítal som ju u Kelby-ho a on ju používa pri úpravách na filmové plagáty a CDčka. :-) Samozrejme on to inak nasvetľuje :-)

stekophoto

@dudroš, myslím, že @bembov koment by aj sem zapasoval... Doporučujem nad ním popremýšľať.

dudros

http://flog.pravda.sk/kyria-photography.flog?foto=594525

petokato

@dudros: ľudia (hlavne tváre) v HDR vyzerajú ako maľovaní. v čb, alebo rozumnou aplikáciou HDR sa to dá ešte zniesť. ale pri typickom, alebo prehnanom HDR to fakt vyzerá ako obraz. ja obrazy radšej v galérii. a rád by som si pozrel aj tvoje staršie komentáre ako sám navrhuješ, ale tu žiadne nie sú a na druhej strane nemám toľko času aby som prehľadával celý flog, kde si sa pod ktorou fotkou vyjadril o HDR. budeš musieť byť špecifickejší (fotky majú čísla). @Csonti: vďaka za ochotu. popis toho, čo si spravil stačí. proste si len dvihol kontrast. je veľa spôsobov ako a čo upravovať vo vrstvách v PS. pochopenie celého komplexu miešania vrstiev v jednotlivých módoch je však záležitosť dlhodobého štúdia a experimentovania (pokiaľ nie si super dobrý matematik a grafik). nevýhoda plošnej úpravy, ktorú si urobil ty je, že kontrast stmavil aj miesta, ktoré nemuseli a nemali byť stmavené. na oplátku ak máš záujem, pošli mi RAW tejto fotky a ja ti pošlem podrobnejší popis tejto fotky, čo, kde, ako je, či nie je dobré s popisom prečo atď., atď. ja tiež nie som super znalec fotografie, ani fotošopu, ale štúdiom sa snažím čo najviac pochopiť tento zložitý komplex svetla a tmy. veď snahou všetkých nás je predviesť sa esteticky čo najkrajšou fotografiou..

stekophoto

Súhlasím s Tigrom, hoci osobne som sa prestal zaoberať HDR-kom

stekophoto

štefan, som rád, že to berieš športovo, som rád, že som v tebe zobudil červa - či chrobáka, som rád, že sa tu stretlo pár názorov naviac a som rád, že zo všetkých sa dá čo-to čerpať. Som rád že foto vzniklo spontánne, čo svedčí o mnohom z tvojich schopností. Vyrozumel som, že máš aj nejaký ten blesk mimo toho vstavaného takže skoro atelier. Petokato si správne všimol to čo aj ja, tie fľaky v tváry "prisýtou farbou" (kontrastné plôšky). Tam som mieril v domnienke - že silné svetlo. Takže mám momentálny dojem, že to bolo asi softom. Jasné, drsňák chlap by smiešne vyzeral keby mal tváričku ako destká riťka, odtoho je tam to týždňové strnisko a prislúchajúce šediny. Aj tak si myslím, že výsledný efekt je dielom tvorcu fotografie a my tu máme vlastne robiť korektúry v osvojovaní si estetična pre pochopenie širokou verejnosťou a podľa toho riadiť cieľ našich Quazi cvakov. My tomu fotografovanému objejektu pridávame len svetlá a tiene s určitou intenzitou na patričné miesta a vzniká - dielko, ktoré má "niečo" vzbudiť v pozorovateľovi. Určite ma chápeš - nepochybujem. Spomenul si kopu mien, ktorí ti kládli schodíky sem hore, áno dobre to vidíš. Rozhodne by som skúsil osobne ten prvý navrhnutý Tutor, je v nemčine vedel by som ti pomôcť v hlavnej línii s parametrami, ktoré tam spomína, ak by bolo treba. Som na príjme.

Tiger

HDR + Drsnak + CB = ok HDR + Zena alebo dieta + farba .... asi nie.... To len k tej debate, moj nazor. Fotka fajn.

Csonti

Dudros : Ďakujem...Do HDR diery určite nepadnem. Osobne nie som nadšencom tejto techniky aj keď poznám zopár naozaj dobrých HDR-károv :-)

Csonti

Petokato : nie, nie je to tým štýlom. Je to robené cez dve vrstvy. Pri prvej som odstranil farbu a znížil krytie na cca 80%. Na druhá vrstvu som aplikoval Soft light... upravil krytie podľa gusta. Pre drsnejší vzhľad môžeš použiť aj Overlay Spojením vrstiev vznikne tento efekt.... Pleť dostane taký nenasýtený tón Ak chceš, presný návod Ti pošlem v správe :-)

dudros

Csonti - škoda že tích ľudí sem už polka nechodí . Ano je to tak za 2 roky si urobil pokrok, aký niektoré stálice flogu nespravia za 10 rokou . foto je dobré - len nepadni do HDR- diery :-) ( budem si síce teraz protirečiť , ale na niektoré portréty sa táto techniky môže aplikovať , osobne sa mi páči viac CB verzia . ) dal bi som ti 5* ale systém nepustí .

dudros

@petokato ako môžeš povedať ze HDR sa na ľudí nehodí !!!! (pre vysvetlenie pozri moje staršie komentáre :-) )

petokato

robil si to v štýle "dodge & burn"? lebo buď je to to, alebo HDR. HDR sa na portrét asi veľmi nehodí, prisýta farba v tvári. celkom podarené

AHA_photo

Veľmi pekné, škoda, že nie sú viacej zvýraznené plecia. Štipku.

LuckaF

dobréé

Csonti

Steko : He-he...triafaš do čierneho. Je to portrét môjho otca a vznikol spontánne na Nový rok. Páčil sa mi kontrast šedivých vlasov, brady s čiernym pulóvrom a to Ti asi vysvetlí aj použitie (opäť) čierneho pozadia. :-))) Ja som nastavoval svetlá a on si dofajčil cigaretku... Toto je prvý cvak a skutočne som po ňom znižoval intenzitu zábleskov :-))) Mohol som to však stmaviť dodatočne, veď štruktúra pleti bola v pohode. Ešte tu asi o niečom rozmýšľal a nevenoval mi pozornosť.....preto som si ju vybral. Dymu som nevenoval pozornosť ( na ďalších cvakoch už nefajčil ) a mohol som ho aj odstrániť. Ale dotváral vlastne fotku :-) Teraz si mi však dal chrobáka do hlavy a určte urobím aj takú, poriadne dymovú :-) Ono by to išlo asi aj bez skladania s tretím svetlom. Tu boli použité dve + odrazka. Som nesmierne rád že si opäť tu a nedočkavo čakám na Tvoje ďalšie kritiky pod mojimi fotkami. Veď fotím len 2 roky a aj vďaka niektorým flogáčom som napredoval. Hasič, And, Petokato, Dudros, Copaty, milos, Iwko, DUDIS, Ludmar, Igor79, Robson69, JánK, IvetaZdenko a samozrejme Ty ste zodpovední za môj posun. Prajem super svetlo :-)

alentica

páči sa mi ps tutoriály si tiež pozriem...

stekophoto

...skromná otázka, študuješ čierne pozadie? Model je príliš nasvietený - zdroj svetla máličko ďalej by som uvítal aby to bolo podľa môjho gusta. Čelo by nemalo byť až tak biele a dym je zasa veľmi málo výrazný, to sú dve protikladné veci ťažko realizovateľné jedným vrzom, skôr sendvičom - fotiť separátne model a separátne dym, potom spojiť do jedného obrazu vo vrstvách. Na zachytenie dymu musíš extra manual nastavovať. Samozrejme sú aj iné metódy, túto by som zvolil ako najschodenjšiu realizovanú doma v kuchyni. V štúdiu je to iné kafe... s tým nemám prax, ale existujú videotutorialy. Nie je to zle, ale ak to chceš robiť lepšie, niekto ti musí povedať svoju oponentnú mienku (či ako by som to pomenoval), ktorá by ťa podporila predovšetkým v príprave na takúto realizáciu, ktorá by mala rozhodne trvať dlhšie a bez modelu, skúšať cvakať z rôznych polôh, pri tej istej intenzite svetla a z tej istej vzdialenosti s prednastaveným manuálnym ostrením, alebo aj bez, ale v režime clony a s ISO 100-nikdy nie viac, lebo nad ISO 100 prestáva fungovať blesk (nie je to však pravidlo). . A až potom s modelom naostro. Skús pozrieť Tutorialy.. : https://www.youtube.com/watch?v=rZ8He3aSZnw tento je dobrý a poučný, je síce použitý externý blesk rovno pred xichtom na polovičný výkon ale to je asi ten výsledok o ktorom "snívam". Ďalší Tutor..: https://www.youtube.com/watch?v=wgx87jiujjE tu sa dá tiež mnoho obkukať a zároveň si pozri- prelistuj www.stránku..: http://projekt365fotos.blogspot.ch/p/home.html chcel som ti trochu "sťažiť život" a myslím, že sa mi to podarilo, v opačnom prípade očakávam opodstatnené vynadanie. Prípadné otázky v rámci tutorov posuň cez mail v profile... ahoj

jully

pekný portrét

J.BOND

solídna práca ...