V. vanellus (Cibík chochlatý)
Na Slovensku je všeobecne hojne rozšírený po celom území pri vodách. Sťahovavý, prilieta v marci, niekedy už koncom februára a odlieta v októbri až v novembri. Žije na mokrých lúkach, pri vodách, na rybníkoch, jazerách, močiaroch, pri riekach a pod. i ďalej od vody. Hniezdením zasahuje až do predhorí (700 m).
Hniezdi na zemi. Hniezdo nestavia na takých zamokrých miestach ako brehár čiernochvostý alebo močiarnica mekotavá. Osadené je v plytkej jamke v nízkej vegetácii a nie je zakryté. Skromná výstelka je zo suchých tráv, vodných rastlín a pod. bez výraznejšieho usporiadania vôkol hniezdneho lôžka. Okrem toho, na rozdiel od brehára, používa na výstelku trávy, ktoré sú tenšie a dlhšie.
V marci (až do mája) znáša 4 (3-6) vajcia. Sú hruškovitého tvaru veľkosti 41-51 x 30-36 mm (priemerne 47,1 x 33,7 mm). Sú škvrnito sfarbené, na olivovohnedom podklade s väčšími tmavými a hnedými nepravidelnými zelenkavými a čiernymi škvrnami. Na hniezde sedí samček i samička 24-28 dní. Mláďatá po 1-2 dňoch opúšťajú hniezdo.
Živí sa hmyzom, larvami, mäkkýšmi, červami a pod.
prihlásiť / registrovať