Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Nestor notabilis (nestor kea)

N. notabilis (nestor kea) je veľký papagáj vyskytujúci sa v lesnatých horských oblastiach Južného ostrova Nového Zélandu. Dorastá priemerne do 48 cm a jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 1 kg. Je takmer celý olivovo zelený s veľkým, úzkym, zakriveným, hnedo-šedým zobákom. Je všežravec, požiera najmä korene, zelené časti rastlín, bobule, nektár, hmyz, malé vtáky a cicavce a zdochliny. Občas napáda aj mladé alebo choré ovce. Hniezdi najmä pod zemou - pod koreňmi stromov alebo v skalných trhlinách. K hniezdu ako takému pritom vedie 1-6 m dlhá chodba, na konci ktorej sa nachádza veľká hniezdnu komora vystlaná lišajníkmi, machom, papraďami a mäkkým drevom. Samice začínajú hniezdiť už počas januára, hniezdne obdobie končí v júli. V jednej znáške pritom bývajú 2-4 biele vajcia, ktoré inkubuje asi 21 dní. Nestor kea je známy aj pre svoju inteligenciu a zvedavosť, často zaletuje aj do tesnej blízkosti ľudských obydlí alebo na parkoviská, kde pátra po zvyškoch potravy.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
hasič

Super obrázok a zaujímavé čítanie...

Delilah

super záber

harmonika138

@rylo -ďakujem za odpoveď.

rylo

@harmonika138 nemyslím, že ich je toľko, aby devastovali úrodu. Ale spomínajú sa prípady napadnutia oviec. Nemyslím si, že tento druh dokáže byť pri svojej populácii a hlavne miestach výskytu kalamitný. :)

harmonika138

Pekná fotka. Videl som dokumentárny film, kde papagáje v Austrálii vo veľkých kŕdľoch dokázali zničiť celé úrody kukurice,strechu na dome,či elektrické drôty. Aj tento druh sa dokáže tak správať?

Gogigogi11

Super

rylo

väčšie rozlíšenie: https://www.juzaphoto.com/galleria.php?t=3474805&l=en