Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Pohľad z Východnej Vysokej (2 428 m n.m.)

Pohľad z Východnej Vysokej (2 428 m n.m.) do Veľkej Studenej doliny

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
tomasgregor

@SubjKRITIK Zajímavý příběh prodělal název štítu. Polsky se totiž nazývá Ciężki Szczyt (Těžký, čtenářům se omlouváme za nechytatelné polské klikyháky), což vedlo pruského topografa Albrechta Wilhelma von Sydow, který polsky nerozuměl, k chybnému překladu. Tento pán zde totiž v roce 1827 cestoval a později vydal cestopis s jednou z prvních map oblasti. Takže např. Ťažká dolina se stala Böhmisches Tal a Čechy se následně rozšířily i na pleso a štít. A jak je dobrým zvykem, Wilhelmovi následovníci od něj jen opisovali, takže název vydržel až do r. 2006. Ale většina Slováků by si raději nechala vrazit vreckový nožík pod rebro než dát něčemu název Český, takže od uvedeného roku již se štít opět honosí správným překladem. Jakožto i dolina a pleso, samozřejmě.

uplny-debil

hore natesno, inak perfis

SubjKRITIK

@tomasgregor @Tiger Ťažký štít Ťažký štít, starším zaužívaným názvom „Český štít“, po goralsky „Čenský,“ je vrchol v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Je súčasťou našej najkrajšej skupiny štítov, označovanej „Koruna Tatier“ – Ťažký štít, dvojvrcholová Vysoká a Dračí štít. Návrat k staršiemu názvu štítu v r. 2006 vyvolal nejednoznačnú odozvu. Ked som bol posledny krat na sv. omsi na symbolickom cintorine pri Popradskom plese. Stupal so mnou hore asi 60-rocny pan z Ciech. Dali sme sa do reci a povedal mi, ze chodi na tuto novembrovu omsu pravidelne uz mnoho rokov odkedy mu zahynul syn pri vystupe na Cesky stit. Mozno raz Zbojnicku chatu kupi nejaky zazobany blavak, alebo kosican a premenuje ju na Chatu Prachateho Mafiana, ale pre nas tatrancov to bude stale Zbojnicka, tak ako Brncalka pre mna nie je "Chata pri zelenom plese", aj ked na nej visi taky napis. Apropos chudak Gerlach to schytal viac krat. Bol uz stitom Franca Jozefa, Legionarskym stitom ba dokonca aj Stalinovym. uff...

Tiger

Hore trochu natesno. Inak all right!

dodo3448

+

tomasgregor

@{Iveta-Zdenko} Mám to aj bez ľudí, ale s nimi to vyzerá lepšie. Môžeš porovnať aký sme malý voči horám. A ten priestor hore bol väčší, ale pri orezaní sa zmenšil. ;-)

Iveta-Zdenko

bola by to pecka bez tych ludi a trochu viac priestoru hore

leVarie

krása...

Ludmar

áno

LuKu

Pekné foto

Dumbierik

Pekné...