Nahrajte fotku z vášho zariadenia

tanky v uliciach Detvy

21. august 1968 v Detve dnes uplynie 46. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. V ten deň prechádzala vojenská kolóna aj cez Detvu, pričom došlo k usmrteniu dvoch osôb ... "Štefan Zdechovan zomrel na mieste, Rudolf Gavorník o deň neskôr. Nachádzali sa aj s inými občanmi na okraji cesty, po ktorej prechádzala kolóna sovietskych vojsk, na ktorú občania pokrikovali a hádzali do tankov kamene. Následkom tejto provokácie dôstojník sovietskej armády z jedného tanku vystrelil do stojacich občanov dávku zo samopalu..." Tragické udalosti pripomína na mieste pamätná tabuľa.

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
LuckaF

hm, ja som bola maličká..práve preto, že sa i strieľalo ma rodičia zaviezli k starým rodičom na kopanice..ale tanky boli všade, vojaci mali vojenské mapy špeciálky aj so všetkými lesnými cestami..ale mám takú spomienku na kolónu tankov..len neviem či je to z r. 68...

hasič

Bol to pre mňa strašné obdobie. Tiež som bol v Brezne na námestí keď ľudia urobili špalier na križovatke a tak presmerovali kolónu ktorá mala namierené na BB, ale usmernili ju na smer Čierny Balog. Potom sa museli otočiť keď zbadali že idú nesprávnym smerom. Bál som sa ich reakcii.

pepo55

pametáme,,na ten deň,,na ich príchod,,na POMOC,,čím nás zachránili..

Sykorka

zaujalo

alentica

zaujalo, zaujímavé spracovanie......