Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Pohľadnica z večerných Luhačovíc

Pre všetkých, ktorí majú radi nočné. A obzvlášť Ivankovi a Maruške, za to, že si na mňa spomenuli, keď som sa túlal po svete a aj tento týždeň dovolenkoval v Luhačkách. Pre tých, koho to zaujíma: Je to fotené plnoformátovým objektívom Nikkor 2,8/14-24 mm, nasadenom však na D300. A fotil som to spred kaplnky. To krátke ohnisko je nutnosť, nakoľko nie je kam ustúpiť, lebo za Vami je už len kaplnka a les...:-)

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
Pancho

Tak toto je magazinovka. Nemam co dodat. Vauuuuuu.

extotsfl

nočné sú super...a ty ich vieš fantastický :) že waw

Ján-K.

Ďakujem Maťka! Bol naozaj krásny večer a krásna obloha, keď som to fotil!

matka-dvorska

aj s hviezdičkami :-)

Ján-K.

Ďakujem Vám všetkým! Fijifilm: Nuž asi aj ja by som to tak nejak urobil... Foťáky vyprávať nevedia ...:-) 120 tis. fotiek je naozaj moc! Mashakarolovdvor: Ďakujem Mášenka! Budem sa tešiť! Tiger: Ivanko, mám radosť, že som potešil! Pekný zvyšok dňa všetkým!

Tiger

mnam.

mashakarolovdvor

krásna nočná fotečka. Helka odkazuje, že sa na flog vráti

fujifilm

Pozeral som staršie mašiny používané bola tam d200 ale mala nafotené 140 000 tisic fotiek čo je strašne vela :) radšej si počkať aj rok dva a potom niečo poriadne a nové! Najlepšie od Nikonu, tie sú najlepšie, nie? Cez víkend som mal chvílu d700vku a tiež riadny stroj, to už je plno formát však.

Ján-K.

Uff! Tak to ani náhodou neviem! Skús kontaktovať Nikon servis v Prahe. www.nikon.cz

fujifilm

K tej mojej fotke: maticové meranie mám :) vďaka za objasnenie tých expozícii a všetkého, už je mi to celkom jasné! :) Nabudúce to určite skúsim ked bude šanca. Raw formát mám podporu aj ja ale nefotím v nom často, čo je asi pri takýchto fotkách chyba. S tými fotákmi máš pravdu proste technika nepustí :) ďakujem za rady a odpovede! Ešte možno malá otázočka: čo stojí výmena uzávierky na D200vke? Dakujem :)

Ján-K.

K snímačom som Ti už čosi napísal pod Tvoju fotku. Dynamický rozsah nočných scén býva väčšinou veľmi vysoký a snímače si s ním nie vždy dokážu poradiť. Všeobecne platí pravidlo, že s veľkosťou snímača rastie aj jeho dynamický rozsah, ale hodnota je samozrejme daná konkrétnym snímačom konkrétneho foťáku. Takže je samozrejmé a normálne, že nočné fotky tej istej scény urobené plnoformátovou zrkadlovkou a kompaktom sa od seba budú líšiť a to väčšinou dosť hodne...:-) Je to samozrejme dané aj rozlíšením snímača ale hlavne objektívom, predovšetkým jeho optickou kvalitou, rozlíšením a kresbou. Väčšina slušných zrkadloviek už fotí do formátu RAW, čo je tiež obrovská výhoda pri postúpravách. Čo sa týka prasiatok a vnútorných odleskov, tak s nimi bojuje asi každý, kto fotí nočné fotky. Slnečná clona je nutnosť a zmena uhlu tiež pomáha. Tie hviezdičky mi robí objektív sám, len väčšinou musí byť zaclonený na clonu vyššiu ako 5,6-8, podľa toho ako ktorý, pretože ja tých objektívov používam viac. Existujú aj filtre, ktoré sa nasadia na objektív, ja ich však nepoužívam, lebo ich efekt je väčšinou príliš silný.

fujifilm

Vďaka za objasnenie nebol som si úplne istý ale pekne si to napísal, samozrejme velkú rolu hrá aj čím fotím/e predsa len veľkosť senzoru a objektív urobia svoje, aj čo sa týka ostrosti atd. S odleskmi problém sem tam mám takže buď mením uhol alebo použijem clonu. Ešte malá otázočka svetlá z lámp ti foták tak pekne urobí sám (tie lúče) alebo je to úprava? Konkrétne fotka z obchodnej - tam je tá lampa tak. A ja nočné ISO vždy 100. Dakujem za odpoveď! :)

Ján-K.

Fujifilm: Uff! Uff! Zapeklitá otázka, ale pokúsim sa Ti odpovedať, ako najlepšie viem: Rozhodne, pokiaľ sa jedná o nočné snímky miest a architektúry je lepšie použiť vyššie clonové číslo, väčšinou od 8 hore a dlhší čas a to z týchto dôvodov: - Väčšina objektívov má už optimálnu kresbu - Hĺbka ostrosti býva už dostatočná (je samozrejme závislá na ohniskovej vzdialenosti použitého objektívu). Mimochodom, na nočných fotkách neostrosť - a to i oblohy, nepôsobí väčšinou veľmi dobre - Vnútorné odrazy objektívu (tzv. prasiatka a odlesky) klesajú so zaclonením objektívu, teda vyšším clonovým číslom. Prasiatka bývajú dúhové a nepravidelné, odlesky majú tvar mnohoúholníka, podľa počtu lamiel clony. - Väčšina objektívov začína "hviezdičkovať" svetlá od clony 8 hore. Samozrejme, že konkrétne clonové číslo bude závisieť od scény ktorú fotíš, no a predovšetkým použitého objektívu a jeho vlastností. Na nočné scény sú podľa mojich skúseností vhodnejšie pevné ohniská ako zoomy, pretože majú jednoduchšiu konštrukciu, menší počet členov (teda aj menšie riziko vnútorných odleskov) a aj lepšie optické vlastnosti. Samozrejme, statív je nutnosťou, takže čas expozície prakticky nehrá veľkú rolu. Základnou "školáckou" chybou pri fotení nočných je fotiť z ruky, na "plnú dieru" a na vysokom ISO. Ten výsledok potom býva všelijaký ...:-)

Ján-K.

Ďakujem Vám všetkým! Urobili ste mi naozaj veľkú radosť! Entva: Som rád, keď moje rady pomôžu. Jarmilka, Renata: Veľké ďakujem! Mám naozaj radosť! Jupiter: Máš pravdu! Ten pohľad je naozaj lákavý aj v skutočnosti. Naviac bolo pekné počasie a krásna obloha, tak by to bol hriech nevyužiť, že?

fujifilm

Mna ešte napadla malá otázka na teba, čo je lepšie používať večer : vyššiu clonu (napr f/11) a nižší čas alebo nižšiu clonu (f4/5) a nižší čas? Vdaka :)

Jupiter

lákavý pohľad

Renata

*

Jarmila

super Janko

entva

superrrrr! páčia sa mi aj Tvoje komentáre, pretože sa vždy niečo nového dozviem a aj ich podľa mojich možností a znalostí využijem.

Ján-K.

Ďakujem Jožko! Bolo tam nádherné počasie, tak som neodolal...:-) Aj keď večery a rána už dosť chladné...:-) Nuž jeseň je tu!

Joe

paráda Janko

Ján-K.

Ďakujem Vám všetkým! Som naozaj veľmi rád, že sa Vám fotka páči! Ako som už písal, fotku som dával hneď po príchode z dovolenky, keď som stiahol fotky do PC. Budú samozrejme aj ďalšie, nafotil som toho tam dosť, takže bude z čoho vyberať...:-) Bolo tam celý týždeň nádherné počasie a krásne babie leto, takže bolo čo fotiť... :-)

Ludmar

Veľmi pekné foto.

Marcela

Janko, je nás tu veľa, čo máme radi nočné :-) Fotka krásna ako vždy

marienka

Ďakujem, Janko, si potešil, Luhačky sú Luhačky :-) fotka fajnová, je tam všetko, čo má byť a v príjemnej fajnovej úprave.. tak pekne oddychuj a budem sa tešiť na ďalšiu fotečku :-)

kvoky

Janko PERFEKTNÉ ako vždy

Ján-K.

Ďakujem Helka a fujifilm! Som veľmi rád, že sa Vám fotka páči! Upravoval som to len tak narýchlo, prakticky nijak, len som vyrovnal skreslenie objektívu. Nuž bol som dlhšiu dobu na zahraničných služobných cestách a tento týždeň som si vzal dovolenku, lebo už som mal už tých ciest plné brýle ...:-)))

fujifilm

Klasicky parádne :)

helka

nadherne foto...konecne si spat Janko,chybal si tu...