Nahrajte fotku z vášho zariadenia

Na lietajúcom koberci ...

... uletel zaujímavý plot v Stupave. Bol tam krátko a už nie je. Historická snímka :-) Čo je ešte a čo už nieje fotografia. Ortodoxní fotografi odmietajú hlbšie úpravy v PC. Iní voľne a až do krajnosti ženú úpravy. Vy ako? Pridáte svoj názor?

Komentár môžu písať iba prihlásení užívatelia.
prihlásiť / registrovať
Rovi

Nerešpektovanie pravidla nie je nedostatkom. Môže zlepšiť, alebo aj zhoršiť (tu je už chybou) konečný dojem z výslednej fotografie. Myslím, že väčšina fotografov sa na tom zhodne. A ako tu to vyzerá? Ateliérový portrétista zo svojho pohľadu, svojimi nárokmi na kvalitu portrétu, vyžaduje to isté od fotografií, ktoré vznikli na ulici (street photo), alebo napr. od momentky. Krajinkár, alebo špecialista na makro, vyžaduje špičkovú kvalitu od fotografa, ktorý fotí kompaktom, alebo mobilom. Ortodoxný fotograf, zástanca priamej fotografie (fotografia diretta ), či reportér, vyžaduje len foto - mechanickú prezentáciu reality od výtvarnej fotografie ... Mali by sme si to uvedomiť a pri hodnotení, komentároch brať ohľad na to akú fotku, aký žáner hodnotíme. Ak sme si prečítali nejakú teóriu o kompozícii fotografie, neberme to ako dogmu. Ak nejaké porušenie pravidla priamo neprekáža vášmu estetickému cíteniu, tak to pravidlo nepretláčajme za každú cenu. Nestavajme sa do pozície remeselníka. Nechajme autorov voľne dýchať. Z komentárov vidieť, že ani zástancovia jedného smeru, žánru nie sú jednotní v rozsahu konečnej úpravy fotografie. Môžeme preto aj naďalej diskutovať a zbližovať svoje názory, ak máte záujem. Miesta je tu dosť. Na záver zacitujem @golopeter: „veď hádam tu nikomu nejde o život.“

Rovi

@bacajozko, toto vzniklo z jednej fotografie, v ktorej boli urobené len minimálne úpravy - doostrená, veľmi mierne dosaturovaná, orezaná. Nič pridané. Potom zrkadlovo vertikálne a horizontálne spojené jej kópie. Výsledok zmenšený a vložený do stredu niekoľko krát.

bacajozko

...a el ak je to ozajstná fotka tak je to super!

bacajozko

pekná diskusia.a... vidím, že aj diskutujúci majú taký názor ako ja.... teda fotografia by mala byť odraz vonkajšieho - foteneho. Ten odraz môže byť rôzny v závislosti na používanej technike - fotoaparátu. Preto súhlasím s tým, že obraz je možné jemne upraviť tak ako to tu niektorí spomínajú ( doladiť, dosvetliť a pod v PC) ak však je na obrázku ( lebo mnohokrát , po rozsiahlych zásahoch to už nie fotka, ale grafický výtvor - obrázok) niečo iné, ako napr. vyššie uvedený výtvor, nepovažujem to za fotografiu. Teší ma, že máme na vec rovnaký názor!!!!

Rovi

Akým spôsobom hodnotíte fotografie, ktoré už nepovažujete za fotografie? Súhlasíte, že výtvarná fotografia (umelecká fotografia) je fotografiou?

marvin

Toto ale nemyslíš vážne, pravda? :)

alentica

ppp ...pekne napísané

ppp

Nie som fotograf – som starýturista, čo tam chodí s aparátom... a fotím prírodu.. sm tam sa mi niečo podarí ... preto mám rád fotky prírody len s minimálnymi úpravami ( orezanie, kontrast, jas...) prílišne neskutočné farby a „kruté HDR“ tam nemám rád... nemám rád ani retuš v prírode- všetko čo tam je tam má byť... ak niekomu vadí nejaká vetva, peň či drôt nech si zdvihne prdel a zájde si na lepšie miesto ... tiež na portrétoch ľudí sa mi omladzovanie nepáči.. mám v pamätí volebné plagáty Mečiara , Slotu a podobne... vyzerali na nich ako neviniatka s tvárou detskej prdelky – no v skutočnosti to boli ľum..i ... ... ale pri fotkách ostatných obdivujem schopností fotografov, čo za pomoci PC dokážu stvoriť nádherné „fotodiela“

alentica

súhlas s dudrošom, niektoré HDR sú ako omaľovánky.Všimla som si to až potom ako som za ne dala hlas keď som si ich lepšie prezrela....:-) Lightroom začínam sa v ňom orientovať, pozerala som manuál na youtube a bola som trochu smutná-fotografia keď bola pôvodná a potom....Pôvodná nič moc a po úprave za 5 bodov:-) Kto nemá lightroom tak čo? Ako hodnotiť ? Abstrakt asi bez softwearu nejaký detail ale špeciálne nafotenie niečoho.Ostatné by som nazvala grafikou kde sa ako základ tvorby použije fotografia...

petokato

pýtaš sa, či podľa mňa je čb fotografia ešte fotografiou. skúsim to filozoficky. v časoch "objavenia" fotografie boli všetky fotografie len čiernobiele (dúfam, že ma nikto nebude doslova ťahať za slovo, keďže boli aj hnedavé a podobných odtieňov), pretože neexistovala technológia na zachytenie reality vo farbe, teda skutočnosti tak ako ju vidíme. dnes taká technológia je a napriek tomu sa vraciame občas k tej prvotnej čiernobielej fotografii. ak by som povedal, že čb fotka už nie je fotografia, musel by som poprieť celé obdobie keď bola len čb fotografia. všetky fotky boli vtedy čiernobiele a volali ich fotografie, napriek tomu, že videli, že realita je farebná. a že aj dnes niekto robí čb fotky napriek tomu, že technológia umožňuje zachytiť realitu vo farbe, teda tak ako ju vidíme? chleba tiež piekli pred tisíc rokmi a dnes ho robia oveľa lepšie. a napriek tomu sa stále nájde niekto, kto to chce robiť po starom, či už zo zvedavosti, alebo vo viere, že je to tak lepšie. preto aj čb fotka je fotografiou. veľmi dobre je fotografia popísaná na wikipédii. bohužiaľ len na anglickej verzii https://en.wikipedia.org/wiki/Photography slovenská je veľmi strohá a formálna. zhrnuté a voľne preložené by sa dalo povedať, že fotografia končí tam kde začína postproces. kto má záujem, nech si to prečíta sám. je to dosť obsiahle. aj napriek tomuto záveru som zástancom miernych skvalitňujúcich úprav. trochu by som poopravil aj tvrdenie, že neakceptujem odstránenie rušivých elementov. je to trochu vytrhnuté z celku. bola tam aj zmienka "ak zásadne menia obsah obrázku". aj keď sa mi zdá, že týmto som viac-menej vyčerpal obsah možností v tejto polemike, fotografia je obsiahly koplex a ak budem môcť, pridám nejaké to slovo do diskusie prajem všetkým dobré svetlo

dudros

grafika - hmm všetko čo bolo pretvorené do takej miery , že už to nezodpovedá realite , všetko čoho sa dotkol grafický editor nemôžeme nazvať grafikou . takže keď vyretušuješ kde tu vrásku alebo znamienko , vybieliš zuby a zosvetlíš tmavé miesta , to je u mňa ešte I.O. (in ordnung) ale keď urobíš z babky 18 ročnú slečnu , alebo tornádo nad blavou , to už je grafika , alebo ako sa to správne nazýva ! proste prehnané úpravy ktoré sa tvária ako fotografie sa mi nepáčia . Niečo iné je ale napr. tvorba koláží ako robí Čako , niektoré sú krásne ,iné menej, ale to už nie je fotografia ! teda aspoň u mňa . (Hdr-ako omalováku by som zakázal :-) )

Rovi

Som len užívateľ auta, nie som zanietený motorista, tak som bol nútený si vyhľadať čo je to WRC. Teraz som to úplne pochopil. WRC je auto na steroidoch :-). Stále ale ostáva autom. No a tie vyumelkované dámy? Hovoria tomu reklamná fotografia :-( . Tu som smutný z dopadu takejto fotografie na okolie. Čo zahŕňaš pod grafiku? Grafika pre mňa znamená smer, alebo výtvarnú techniku v maliarstve. Umelecká fotografia by mal ostať fotografiou, o grafike tu nemôže byť ani reč. Neviem si predstaviť, kam inam by sa dala zaradiť. Tvoje foto úpravy potom tiež už majú mierny nádych umeleckého postupu. Zatiaľ pridávaš málo steroidov. Prepáč, že som to zase použil, ale veľmi sa mi páči to prirovnanie :-)). Neber to ako niečo negatívne voči tebe, skôr naopak. Ak dovolíš to spojenie, foto na steroidoch, budem aj inde používať. Peťo Čakovský svojej tvorbe tuším hovorí fotomontáž. Nakoniec ešte raz zdôrazním otázku: Čo zahŕňaš pod grafiku?

dudros

asi som sa zle vyjadril , nikdy neuškodí keď sa človek pohrá z rozumom z farbami , pridá ,uberie a tak . spli toning , je funkcia v programe Lightroom , dá ju sa nou zafarbiť buď svetlé alebo tmavé časti foto . hmm keď sa tak zamyslím v podstate aj HDR je montáž ,, a keď je spravená na štýl omalováky tak to je katastrofa , teda aspoň pre mňa . netreba brať všetko polopatisticky , auto sa nerovná foto , to bol len taký príklad na znázornenie rozdielu medzi bežnou foto a grafikou . ale chytím sa toho , benzín - brzdy , spojka , motor , vstrekovanie , sedačky , okná ba dokonca aj svetlá a stierače sú na WRC iné , namakanejšie , z lepšieho materiálu , výkonnejšie . a tak nejako je to aj grafikou , je krajšia, efektnejšia , ná zaujať , proste foto na steroidoch ! príklad http://sastha-knowyourledge.blogspot.sk/2010/12/celebrities-before-and-after-photoshop.html niečo iné keď sa kolážovanie /montáž/ použije na umeleckú prácu : príklad http://www.petercakovsky.com/portfolio2013.html myslím , že netreba predstavovať ! tento druh umenia používa fotografiu ako východiskový zdroj , ale výsledok sa už ťažko dá nazvať fotografiou !

Rovi

@Copaty a dámsku pančuchu si používal :-)? Ja áno, ale zmršiť (=vtip) si zrnom negatív? Uf! Bol si o veľký krok predo mnou :-)

Rovi

@dudros, perfektne priama odpoveď, vďaka. O kúsok si si zväčšil priestor ako @petokato. Akceptuješ odstránenie rušivých elementov. Neakceptuješ zmenu farieb. Znamená to, že neuznávaš dosýtenie, či zosvetlenie farieb? Alebo si mal na mysli výmenu jednej farby za inú? Aj mierna zmena tonality farby u teba neprejde? Čo si predstavuješ pod split toning (rozdelené tónovanie)? WRC s cestným modelom má oveľa viac spoločného ako len tvar karosérie. Má to motor (hoci upravený = HU), má to kolesá (HU), brzdy, spojku, svetlá, smerovky, jazdí to na pohonnú hmotu (HU), má to karburátor (HU), rozdeľovač (HU), alternátor (HU), dúchadlo(HU) ... Predovšetkým je to auto. A teraz si to pozri ako paralelu: Automobil = fotografia WRC = fotokoláž, fotomontáž, abstraktná, či umelecká fotografia (@Copaty dal mnohé príklady). (grafika? neviem, či vôbec je taký smer vo fotografii – fotografika? Zaujímavé. Ak to má vzhľad grafiky, môže sa zaradiť do umeleckej, abstraktnej, či inej oblasti fotografie) Osobný automobil = reportáž, dokumentaristika, street foto, vedecká fotografia ... /všetko sú to, samozrejme, luxusné cestné automobily :-)/ Čo ty na to? Automobil = fotografia

Rovi

@nefotim, vďaka za vstup do diškurzu a názor ; výpoveď mladého fotografa palig... si budem musieť nájsť /navnadila si ma na to :-) /.

Copaty

zažil som čiernu komoru aj som pár krát vystavoval a bežne sme používali všeliake vykrývačky , montáže , sebatierov efekt rôzne efektové sklíčka , filtre a iné , dokonca už pri vyvolávaní filmu sme si pridávali zrnitosť , čím teplejšia vývojka tým väčšie zrno , tieto montáže a koláže nemajú s grafikou nič spoločné a existujú od počiatku fotografie

dudros

foto sa mi nepáči , ale ku téme sa vyjadrím ! čiernu komoru som nezažil ,ale jeden pán čo robil foto-dverových formátov mi spomínal , že aj pri mokrom procese sa dajú robiť ťahy a finti . V dobe digifoto je pc tmavá komora , preto drobné úpravy ako orez , korekcia objektívu, split toning , lokálne zosvetlenie atď , sú viac menej nutnosť ,hlavne keď sa fotí do raw ! Nevadí mi ani učesanie fotky , keď sa odstránia rušivé elementy ! Tam asi aj končí fotografia . Všetko ostatné ako dopľňanie elementov , zmena farieb je už potom koláž alebo grafika . Grafici však namietajú ze základom je predsa foto , to je fakt ,. Základom Wrc-špecialu je tiež cestné auto , špecial má spoločné z cestným modelom snáď iba tvar karosérie , všetko ostatné je vymenené ! Preto by sa takéto grafiky nemali nazývať fotografiami!

nefotim

obrazok sa mi páči..ale tiež mam rada ak viem ako je stvorený

nefotim

tento diskurz by som s kľudom použila do mojej odbornej práce keby...keby samozrejme mojim odborom bola fotografia :) každy nazor tu má miesto...golo samozrejme vedie...a moderator nezaostáva :)... samo do foto/tvorby vstupuje dnes..ba povedzme každou minutou, mnoho z technického sveta...a to nedokáže ovladnuť každý...vývoj sa nezastaví a hranice sa posúvajú najdeš v sekcii flogoviny o suťaž aj vypoved mladeho fotografa palig...ale ja si netrufam na pohľad z takej výšky...každy raz vzal do ruk ceruzku a robil -a ešte to chvíľu hadam bude tak- prve OČARUJUCE čiary...asi tak

Copaty

no je aj dokumentárna , abstraktná , makro ........

Rovi

Existuje aj niečo také ako subjektívny dokument.

Copaty

áno veď fotografia sa deli na veľa odvetví , napr. výtvarna , reportážná , športová , krajinkárska , portrétna a tak ď...

Rovi

@Copaty, takže ty svojmu poslednému (výbornému) dielu @519261 ešte hovoríš fotografia? @alentica - abstrakt je podľa teba fotografia, alebo už nie je? Fotomontáž, fotokoláž (napr. aj tento lietajúci koberec) patria ešte pod fotografiu? Je samozrejme neférové presviedčať divákov, že to čo vzniklo ako fotomontáž, fotomontážou nie je - úplne s tebou súhlasím. @petokato, prehovoril si mi z duše. Lepšie to nepoviem, tak ťa zacitujem: "len by bolo fajn keby ľudia nepresviedčali druhých, že to ich videnie sveta je to správne". No a podľa teba čb fotografia je ešte fotografiou, ak realita je farebná? @golopeter, moderna impresia, abstrakt sú "fotografie", takže nie sú fotografie (bez úvodzoviek) - šikovné, diplomatické :-), boduješ :-). Berme to, prosím, ako akademickú debatu neakademikov.

Copaty

@Rovi úplne s tebou súhlasím a pridávam svoju emociálnu tvorbu+++

Rovi

Do týchto hraníc sa chápeme. A čo tvorivosť vo fotografii? Čo je a čo už nie je podľa vás tvorivé? Kde sú jej hranice? Budeme fotografiu degradovať na kopírku, skener ... (obrazne)? Aj v skeneri sa už dá ovplyvňovať výstup.

alentica

ak sa uvedie , že je to photomontage tak je to OK, niekedy spraviť koláž proste zláka.... :-) ( niektoré su tak prepracované , že sú proste vymakané a to zvládne len zopár ľudí) príroda je krásna sama o sebe a "dolepiť" niekde strom, dorobiť pár obláčikov,lúče na slnku, alebo tak tak to nemusím....... otec mi hovoril že za jeho časov jeden fotograf zobral vypchatého kamzíka z múzea dal do prírody a bolo....:-) abstrakt sa mi tiež páči, ale skôr ako detail ale niektorý aj použitím softwearu.

alentica

zaujímavá téma, tiež nad tým dosť často premýšľam, zastavím sa neskôr a viac sa rozpíšem.....:-)

Copaty

+++

petokato

zdá sa mi, že ty si svoju fotku len svetelne vylepšil, takže by som ju nepovažoval za umelinu. máš pravdu, že hranice pri úprave si každý stanovuje sám. každý vidíme svet svojimi očami a aj sa tak vraví že keď dvaja robia to isté, nikdy to nebude to isté. je to tak dobre, lebo inak by bol svet priveľmi uniformný a aj nudný. len by bolo fajn keby ľudia nepresviedčali druhých, že to ich videnie sveta je to správne

Rovi

Hranice miery úprav, na skvalitnenie fotky, si každý stanovuje po svojom. Niekto môže namietať, že čb fotka už je umelina, lebo svet okolo nás je farebný. V tmavej komore som len lokálne dal viac svetla na loďku (rukami vytvoreným otvorom :-) ) okolie som nechal tak svetlé ako bolo, len sem tam s náznakmi vlniek smerom k loďke.

petokato

všetko, čo spomínaš, t.j. presvetlenie tieňov, dosýtenie niektorej časti fotografie, rozostrenie niektorej časti beriem len ako skvalitnenie fotky. ak na nej "vymeníš" pozadie, vyretušuješ dráty, stlpy, značky, či ľudí vo veľkom rozsahu, alebo "dolepíš" veci ktoré tam reálne neboli a zásadne menia obsah obrázku, potom to považujem za umelinu, nie fotku. často ale tá umelina vyzerá o dosť lepšie než realita. spomenul si, že si urobil v tmavej komore podobný snímok ako moja čb lodička. moja fotka je orezaná, automatom upravené farby, doostrená a prevod do čb. to je celá úprava fotky. neviem ako si robil ty svoju, takže nemôžem posúdiť, či by som ju podľa mojich kritérií ešte považoval za fotografiu

Rovi

@petokato, hej, v takej diskusii som mal radšej použiť skvalitniť realitu ako skrášliť realitu. Hovoríš o celkovej úprave, alebo sa to týka aj lokálnych úprav? Presvetlenie tieňov, dosýtenie niektorej časti fotografie, rozostrenie niektorej časti ...

petokato

ja sa viac prikláňam ku klasickej, alebo mierne upravenej fotografii. doostrenie, kontrast, tonalita sú podľa mňa mierne úpravy a nemenia (len skvalitňujú) realitu. ak ju prerábaš, hoci aj v tmavej komore, už to nie je fotka. ja to tiež niekedy robím kvoli experimentom (zvedavosť)

Rovi

@petokato, s tvojimi slovami sa dá len súhlasiť. Môžu byť kľudne použité aj pri tvorbe fotografie mokrým procesom. Aj v tmavej komore sme upravovali a prikrášľovali realitu, ktorú nám poskytol film z fotoaparátu, aby to bolo pozerateľné. A tá otrepaná fráza - zachytenie okamihu, momentu? Skôr axióma. Má takú istú výpovednú hodnotu ako že: slnko svieti. ( Neotrepával by som ju :-) ) Pred chvíľou, ešte neprihlásený som videl tvoju čb lodičku. Podobný snímok, ale bez kačky, som urobil tiež, dávnejšie v tmavej komore. Fajn paralela. Oba snímky asi sú fotografiou :-)

petokato

všeobecne otrepaná fráza o fotografii hovorí, že zachytáva okamih, či moment v čase. počítačom tento okamih vytváraš alebo upravuješ (zvyčajne prikášľuješ) realitu daného momentu. preto sú počítačom vygenerované, či vykolážované grafiky väčšinou viac oku lahodiace

oto56

... ja s tým problém nemám a foto sa mi páči

leVarie

niekedy takto čarujem i ja... zaujímavá koláž v príjemných farbách.... :)

golopeter

Myslím, že dobre si urobil, je to náhodou pekné, ja sa rád pozerám aj na tieto "fotografie" vkus si má každý vedieť zhodnotiť, je to impresia moderna a abstrakt ktorý je v možnostiach PC, nemám proti tomu žiadne výhrady, je to môj pohľad a názor. veď hádam tu nikomu nejde o život.

Rovi

Čo je ešte a čo už nieje fotografia. Ortodoxní fotografi odmietajú hlbšie zásahy do úprav na PC. Iní voľne a až do krajnosti ženú úpravy. Pri debate na túto tému (tu na Flogu) som sľúbil jednu provokačnú fotografiu (mal som ju ukrytú hlboko v šuplíku, nemieniac ju vôbec tu uverejniť). Polemiku môžeme začať s ňou. Rozdielnosť názorov na túto dilemu ovplyvňuje hodnotenie fotografii na flogu.

pepo55

aj tak še dá..ok